×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

RPO: nie wszyscy mogą przystąpić do LEP-u w sobotę

Autor: RPO/Rynek Zdrowia29 stycznia 2011 18:25Aktualizacja: 29 stycznia 2011 20:15

Rzecznik Praw Obywatelskich chce by resort zdrowia przywrócił możliwość organizowania Lekarskiego Egzaminu Państwowego w innym terminie niż sobota, ze względu na osoby uznające ten dzień za święto religijne.

RPO: nie wszyscy mogą przystąpić do LEP-u w sobotę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To odpowiedź rzecznika praw obywatelskich, prof. Ireny Lipowicz, na napływające do jej biura pisma od wiernych Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, w których podnoszona jest sprawa organizowania LEP-u wyłącznie w sobotę.

W opinii Ministerstwa Zdrowia organizowanie egzaminów w dniu stanowiącym święto religijne dla określonej grupy wiernych, bez możliwości ich organizacji w innym dniu, nie stanowi naruszenia konstytucyjnej zasady wolności sumienia i religii oraz swobody praktykowania swojej religii.

RPO nie podziela tego stanowiska. W swoim piśmie skierowanym do resortu zdrowia, rzecznik wskazywał na przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty, który (w ówczesnym brzmieniu) stanowił jednoznacznie, że w przypadkach uzasadnionych, uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu w wyznaczonym terminie dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych, w porozumieniu z ministrem zdrowia, może wyznaczyć dodatkowy termin przeprowadzenia egzaminu.

W wyniku nowelizacji tego rozporządzenia skreślono jednak przepis o możliwości wyznaczania dodatkowego terminu LEP-u. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o rozważenie przywrócenia możliwości organizowania egzaminu w innym terminie niż sobota dla osób uznających ten dzień za świąteczny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze