RPO: młody naukowiec starzeje się

Autor: brpd.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 16 września 2013 16:26

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra nauki i szkolnictwa wyższego o sprecyzowanie w akcie prawa powszechnie obowiązującego pojęcia ”młodego naukowca". Zgodnie z aktualnymi uregulowaniami do kategorii młodych naukowców zalicza się osoby prowadzące działalność naukową, które nie ukończyły 35. roku życia.

RPO: młody naukowiec starzeje się
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W opinii RPO wskazany wyżej przepis może mieć charakter dyskryminujący ze względu na problemy rodzące się w procesie jego stosowania.

”Sprecyzowanie w akcie prawa powszechnie obowiązującego pojęcia ”młodego naukowca” ma na celu przede wszystkim ustalenie kategorii podmiotów, do których kierowane są różnego rodzaju konkursy, stypendia, granty i programy służące wsparciu pracy naukowej i badawczej oraz ułatwianiu rozwoju kariery naukowej przez możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych” - zawraca uwagę prof. Irena Lipowicz.

RPO jest zdania, że dla wielu osób działalność naukowa stanowi kolejny krok na drodze rozwoju zawodowego, będący często jej zwieńczeniem. W związku z tym decyzja o rozpoczęciu studiów doktoranckich podejmowana jest niejednokrotnie w okresie późniejszym niż etap następujący bezpośrednio po ukończeniu studiów magisterskich.

Dlatego - uważa prof. Lipowicz - stosowanie definicji ”młodego naukowca” w aktualnym brzmieniu bywa krzywdzące dla kobiet, które na czas ciąży i opieki nad dzieckiem są zmuszone zawiesić swoją aktywność naukową oraz rodziców, którzy decydują się na skorzystanie z urlopów macierzyńskich, ojcowskich i wychowawczych.

Więcej: www.brpo.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum