RPO: młody naukowiec starzeje się
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra nauki i szkolnictwa wyższego o sprecyzowanie w akcie prawa powszechnie obowiązującego pojęcia ”młodego naukowca". Zgodnie z aktualnymi uregulowaniami do kategorii młodych naukowców zalicza się osoby prowadzące działalność naukową, które nie ukończyły 35. roku życia.

W opinii RPO wskazany wyżej przepis może mieć charakter dyskryminujący ze względu na problemy rodzące się w procesie jego stosowania.
”Sprecyzowanie w akcie prawa powszechnie obowiązującego pojęcia ”młodego naukowca” ma na celu przede wszystkim ustalenie kategorii podmiotów, do których kierowane są różnego rodzaju konkursy, stypendia, granty i programy służące wsparciu pracy naukowej i badawczej oraz ułatwianiu rozwoju kariery naukowej przez możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych” - zawraca uwagę prof. Irena Lipowicz.
RPO jest zdania, że dla wielu osób działalność naukowa stanowi kolejny krok na drodze rozwoju zawodowego, będący często jej zwieńczeniem. W związku z tym decyzja o rozpoczęciu studiów doktoranckich podejmowana jest niejednokrotnie w okresie późniejszym niż etap następujący bezpośrednio po ukończeniu studiów magisterskich.
Dlatego - uważa prof. Lipowicz - stosowanie definicji ”młodego naukowca” w aktualnym brzmieniu bywa krzywdzące dla kobiet, które na czas ciąży i opieki nad dzieckiem są zmuszone zawiesić swoją aktywność naukową oraz rodziców, którzy decydują się na skorzystanie z urlopów macierzyńskich, ojcowskich i wychowawczych.
Więcej: www.brpo.gov.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)