Puck: młodzi ukraińscy lekarze uczyli się różnych technik operowania

Autor: dziennikbaltycki.pl/Rynek Zdrowa • • 21 lutego 2016 11:34

Maciej Śmietański, ordynator oddziału chirurgii Szpitala Puckiego, zorganizował niezwykły staż dla czterech młodych lekarzy z Ukrainy. Jak mówi pomysłodawca, sam na początku kariery lekarskiej skorzystał w Niemczech z podobnego zagranicznego wsparcia.

Puck: młodzi ukraińscy lekarze uczyli się różnych technik operowania. Fot. Archiwum

Doktor Śmietański w pomoc Ukrainie zaangażowany jest od wielu lat. Jest pomysłodawcą cyklu kursów doszkalających tamtejszych specjalistów. W maju we Lwowie odbędzie się jubileuszowy - 10 kurs, w ramach Polsko-Ukraińskich Dni Chirurgii. Darmowe pokazy chirurgicznych umiejętności cieszą się tam ogromną popularnością.

Pucko-ukraińską akcję humanitarną dr Śmietański rozpoczął od zbierania funduszy. Aby odpowiednio ugościć utalentowanych ukraińskich chirurgów, zebrano 10 tys. zł, pozyskując też znaczącą pomoc lokalnego hotelarza. Pieniądze pochodziły ze sprzedaży dzieł sztuki i koncertu charytatywnego w gdańskiej Rock Cafe.

Lekarze, którzy przybyli nad Zatokę Pucką, zostali wyłonieni na zasadzie konkursu. Na skrzynkę przychodziły aplikacje, w których kandydaci wyjaśniali, dlaczego chcą po naukę przejechać kilkaset kilometrów, na północ Polski. Wpłynęło szesnaście podań - rozpatrywało je czterech niezależnych profesorów, w tym konsultant krajowy.

Dr Wladimir Lavrynets, chirurg z Ukrainy, w styczniu skończył pobyt w Pucku. Młody lekarz był pod wielkim wrażeniem pracy u boku specjalistów. - Zobaczyłem różne techniki operowania, które prowadzi doktor Maciej Śmietański. To dzięki niemu mogłem doskonalić swoje umiejętności. Jestem zachwycony tym, czego się nauczyłem przez ten miesiąc - opowiadał w Dzienniku Bałtyckim.

Czytaj: www.dziennikbaltycki.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum