Przybywa studiów podyplomowych z geriatrią w nazwie

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2015 06:08

Eksperci wskazują, że zmiany demograficzne będą miały olbrzymi wpływ na potrzeby rynku pracy. Wśród zawodów przyszłości wymieniają branże związane z szeroko rozumianą opieką nad osobami starszymi. Na uczelniach medycznych pojawiają się nowe kierunki, których zadaniem jest przygotowanie kadry do tych zadań.

Przybywa studiów podyplomowych z geriatrią w nazwie

Według prognoz będzie rosło zapotrzebowanie m.in. na geriatrów, zarządzających placówkami dla seniorów, pracowników socjalnych, fizjoterapeutów, pielęgniarzy, opiekunów i asystentów osób w podeszłym wieku.

- Konieczne staje się więc tworzenie wyspecjalizowanych kadr pracowników sektora publicznego zatrudnionych w jednostkach administracji publicznej, odpowiedzialnych za kreowanie polityki społecznej i ludnościowej, a także pracowników sektora opieki społecznej, zabezpieczenia społecznego i opieki zdrowotnej - mówi Agata Kalafarska, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uczelnie ruszyły z rekrutacjami
Na uczelni trwają nabory na studia podyplomowe pn. ''Gerontologia i opieka nad osobami starszymi'' oraz ''Neurorehabilitacja osób dorosłych oraz osób w wieku podeszłym''. Jak przekazuje Agata Kalafarska, te studia są właśnie odpowiedzią na prognozy ekspertów rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników potrafiących zrozumieć i właściwie zrealizować potrzeby ludzi starszych.

- Na gerontologię zapisały się do tej pory 23 osoby, a na neurorehabilitację 25 osób. Pierwszym z kierunków zainteresowani są w większości pedagodzy i nauczyciele wychowania fizycznego, drugim fizjoterapeuci (ponad 20 osób), a także absolwenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego - wylicza rzecznik uczelni.

Informuje też, że termin rozpoczęcia zajęć oraz ewentualne kolejne edycje będą uwarunkowane liczbą chętnych.

W Szczecinie mają już absolwentów
W latach 2013 i 2014 uniwersytet medyczny w Szczecinie w ramach ''Nowoczesnego programu rozwoju Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego realizującego nową ofertę kształcenia stanowiącą odpowiedź na wyzwania stawiane w strategii Europa 2020” realizował bezpłatne studia podpylomowe, który kierunki były związane z osobami starszymi.

- Były to trzy kierunki : ''Psychogeriatria z neurorehabilitacją'', ''Gerontologia i geriatria kliniczna z podstawami organizacji i zarządzania'' i ''Neurokognitywistyka wieku dojrzałego''. Studia skierowane do osób mających 45 lat i więcej, wykonujących zawody medyczne oraz pokrewne związane ze świadczeniem usług na rzecz osób starszych i chcących podnieść swoje kwalifikacje - mówi nam Kinga Brandys, rzecznik prasowy PUM

Dzięki unijnemu finansowaniu, kształcenie było bezpłatne. Jak podaje rzecznik, studia ukończyło 245 osób. Obecnie uczelnia nie przewiduje kolejnych kursów.

Ze studiami podyplomowymi z zakresu opieki nad osobami starszymi rusza za to Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Obecnie trwa rekrutacja na I edycję studiów pn. ''Geriatria z elementami opieki długoterminowej i medycyny paliatywnej''.

Studia mają rozpocząć się w kwietniu 2015 r. Ich kierownikiem jest prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii. Zadaniem studiów jest przygotowanie kadry dla wszystkich jednostek, w których będą przebywać w celach profilaktycznych, ale i diagnostyczno-leczniczych chorzy starsi.

Po ukończeniu kształcenia na tym kierunku absolwent ma posiadać wiedzę m.in. z zakresu mechanizmów: starzenia się organizmu, uszkodzenia komórek i tkanek, działania leków oraz ich przemiany w ustroju zależne od wieku. Ma poznać psychospołeczne konsekwencje choroby przewlekłej i rolę rodziny w procesie leczenia.

O seniorach nie tylko na uczelniach medycznych
Jednak studia podyplomowe, ukierunkowane na zapewnienie opieki osobom starszym, to nie tylko domena uczelni medycznych. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Wydział Zamiejscowy w Katowicach wprowadziła do swojej oferty edukacyjnej kierunek: psychogeriatria. Te studia adresowane są do psychologów oraz pedagogów.

Patronem honorowym studiów został dr Jarosław Derejczyk, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach. Kierownikami merytorycznymi - dr Jolanta Szkliniarz, twórca i ordynator oddziału geriatrycznego Wojewódzkiego Szpitalu Specjalistycznego w Tychach oraz Wojciech Korchut, psycholog diagnosta oddziału geriatrycznego Wojewódzkiego Szpitalu Specjalistycznego w Tychach.

- Pomysł na studia podyktowany był z jednej strony prognozowanym wzrostem zapotrzebowania na usługi z zakresu wsparcia i opieki nad osobami starszymi, z drugiej strony obserwowanym na rynku usług psychologicznych brakiem specjalistów z tego zakresu - mówi Marta Hefeman, kierownik biura studiów podyplomowych i szkoleń SWPS.

Studia zostały wprowadzone do oferty w lipcu 2014 r., jednak z powodu pewnych opóźnień w ogłoszeniu oferty, nie zostały uruchomione w roku akademickim 2014/2015.

- Od samego początku spotkały się jednak ze sporym zainteresowaniem ze strony potencjalnych studentów. W tym roku studia po raz pierwszy będą proponowane w pełnym okresie rekrutacji. Rekrutacja na rok 2015/2016 rozpocznie się w połowie kwietnia 2015 r. - informuje Marta Hefeman.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum