Przybywa Portugalczyków studiujących w Polsce medycynę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2015 12:03

Portugalczycy coraz chętniej decydują się na studiowanie w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba na polskich uczelniach wzrosła aż dwunastokrotnie.

Przybywa Portugalczyków studiujących w Polsce medycynę

Od wielu dekad portugalskie elity wysyłają dzieci na zagraniczne uniwersytety. O ile kiedyś były to przede wszystkim uczelnie we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Szwajcarii, to dzisiaj Portugalczycy coraz częściej decydują się na kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

Zdaniem ambasadora RP w Lizbonie Bronisława Misztala coraz większa liczba studentów wyjeżdżających na wschód Europy jest nie tylko wynikiem poszerzania się w ostatnich latach portugalskiej elity, lecz także dużej atrakcyjności państw dawnych "demoludów".

- W Portugalii od kilku lat bardzo popularna jest oferta oświatowa przygotowana przez Republikę Czeską. Nasi południowi sąsiedzi aktywnie rekrutują tu na swoje uczelnie wyższe, szczególnie medyczne i rolne - powiedział PAP ambasador Misztal.

Polska jest obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów na zagraniczne studia dla młodzieży z Portugalii. O ile na przełomie lat 2009 i 2010 r. nad Wisłą studiowało tylko 23 obywateli tego iberyjskiego kraju, o tyle obecnie jest ich już blisko 300.

Prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" Waldemar Siwiński przypomina, że według statystyk Portugalczycy są dziś obok Hiszpanów i Turków najszybciej powiększającą się grupą obcokrajowców studiujących w Polsce. Zaznacza, że nasilająca się w Portugalii moda na edukację nad Wisłą może wynikać z podobieństw w mentalności obu narodów.

Zarówno eksperci, jak i sami studenci przyznają, że rosnąca popularność Polski wśród portugalskiej młodzieży wynika z jej atrakcyjności: niskich kosztów życia i stosunkowo taniej oferty edukacyjnej.

Opinię tą podziela dwudziestoletni Joao z Lizbony, który był już Polsce w ramach programu Erasmus.

- Tym razem planuję dostać się na medycynę, kierunek bardzo oblegany na portugalskich uczelniach. Ze wstępnego rozeznania wiem, że za miesiąc nauki w trybie dziennym na jednej z polskich uczelni medycznych będę musiał płacić około tysiąca euro. Dostanie się na ten kierunek w Polsce jest łatwiejsze niż w Portugalii, gdzie szansę mają praktycznie tylko prymusi - powiedział PAP stołeczny student.

Portugalczycy są rozproszeni na wielu polskich uczelniach. Najwięcej z nich studiuje na Politechnice Wrocławskiej (17 osób), Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu (15), Akademii Leona Koźmińskiego (15) oraz Politechnice Opolskiej (14).

Marcin Zatyka, Lizbona

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum