Przeszczepy szpiku z krwi pępowinowej: koniec problemów z doborem dawców?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2010 21:02

Wykorzystanie krwi pępowinowej powinno umożliwić przeszczepy szpiku bez konieczności dokładnego dobierania dawcy i biorcy.

Przeszczep szpiku pozwala pomóc osobom z chorobami takimi jak białaczka, w przebiegu których własne komórki szpiku pacjenta nie działają prawidłowo – informuje pismo „Nature Medicine“.

Dlatego trzeba je zniszczyć i wszczepić cudze komórki. Jednak poszukiwania odpowiedniego dawcy są trudne, czasochłonne i mimo obszernych rejestrów dawców nie zawsze kończą się powodzeniem. Zresztą nawet pozornie dopasowany przeszczep może zostać odrzucony przez organizm albo nawet zaatakować pacjenta w reakcji zwanej przeszczepem przeciwko gospodarzowi.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są na tyle niespecyficzne, że nadawałyby się dla każdego, ale jest ich za mało na potrzeby dorosłej osoby. Czasami stosuje się więc komórki pępowinowe od dwóch osób.

Zastosowana przez naukowców z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle metoda pozwala znacznie zwiększyć liczbę komórek macierzystych uzyskanych z pępowiny.

Nie chodzi o prostą hodowlę, która doprowadziłaby co najwyżej do powstania niezdolnych do dalszego powielania komórek krwi. Dzięki chemicznym sygnałom można sterować zachowaniem komórek w taki sposób, aby ich liczba wzrosła, ale aby jednocześnie nie straciły właściwości komórek macierzystych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum