Przemyśl: będą kształcić kadrę pielęgniarską we współpracy z placówkami

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: PWSW, RZ/Rynek Zdrowia   • 12 kwietnia 2019 09:39

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu (Podkarpackie) będzie kształcić przyszłe kadry pielęgniarskie przemyskiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Ojca Pio, który boryka się z niedoborami białego personelu. Za trzy lata pielęgniarską kadrę lecznicy zasilą absolwenci pielęgniarstwa tej uczelni.

Przemyśl: będą kształcić kadrę pielęgniarską we współpracy z placówkami
Na zdj. wydział NoZ SUM (zdjęcie ilustracyjne)

W czwartek (11 kwietnia) podpisano porozumienie o współpracy PWSW i szpitala. Ten ostatni na mocy umowy zobowiązał się do przyjmowania na praktyki studentów, a uczelnia do kształcenia kadr i promocji zdrowia.

Szpitale borykają się z problemem niedoboru kadry pielęgniarskiej. Jak mówiła Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w czasie dyskusji ekspertów podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, obecnie mamy 5,2 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, więc braki są ogromne.

Więcej: Deficyty kadry medycznej: nowe kompetencje i zawody uzdrowią sytuację?

Ekspertka podkreślała, że jest olbrzymia luka pokoleniowa, którą trzeba uzupełnić, ale żeby to było możliwe, do systemu powinno wchodzić rocznie nie 5 tys. nowych pielęgniarek, ale co najmniej 8-9 tys. Z kolei gdybyśmy chcieli dogonić Unię Europejską, czyli wskaźnik OECD 9,4, to według Łodzińskiej liczba ta powinna wzrosnąć do... 13 tysięcy.

Studia na kierunku Pielęgniarstwo w PWSW w Przemyślu, które będą trwały sześć semestrów i będą prowadzone w systemie stacjonarnym to jedna z inicjatyw, która ma zwiększyć ilość pielęgniarek, zwłaszcza w Przemyślu.

Absolwenci PWSW uzyskają tytuł zawodowy licencjata w zakresie pielęgniarstwa. Kierunek prowadzony będzie we współpracy nie tylko z Wojewódzkim Szpitalem im. Ojca Pio, ale także z Wojewódzkim Szpitalem Psychiatrycznym w Żurawicy oraz m.in. z: Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych, Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu oraz regionalnym oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum