Przedstawiciele nauk medycznych odcinają się od listy Gowina

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2019 15:17

Jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, głównym założeniem reformy Jarosława Gowina jest zmiana sposobu ewaluacji. Będą jej podlegali wszyscy pracownicy naukowi. Każdy z nich przedstawi do oceny dorobku cztery publikacje, którym zostaną przyznane punkty.

Przedstawiciele nauk medycznych odcinają się od listy Gowina
Jarosław Gowin. Fot. Archiwum

To, ile punktów zdobędą, będzie zależało od tego w jakim czasopiśmie naukowym został opublikowany dany tekst lub w jakim wydawnictwie wydana monografia. Od ostatecznej liczby punktów wszystkich będą zależały losy całej uczelni- zostanie im przypisana kategoria i przyznana subwencja.

Okazuje się, że członkowie zespołów doradczych coraz głośniej sprzeciwiają się ostatecznemu kształtowi listy, która została opublikowana 31 lipca. Główny zarzut? Niekonsekwencja w przyznawaniu punktów i błędne przypisanie do dziedzin.

Członkowie Editors’ Club Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (redaktorzy czasopism medycznych) w piśmie z 8 sierpnia zwrócili się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego o podjęcie działań mających na celu nowelizację punktacji czasopism naukowych.

W opinii członków Editors’ Club przedstawione zmiany budzą wiele kontrowersji i wprowadzają niepokój w środowisku naukowym. Ze wstępnych analiz wynika, że punktacja ta jest w wielu miejscach wadliwa, a przypisane do czasopism dziedziny są często błędne lub niepełne.

Socjologowie i literaturoznawcy wystosowali identyczne oświadczenia. Podkreślają w nich, że ostateczna punktacja czasopism znacznie odbiega od tego, co zaproponowali ministerstwu.

Z odpowiedzi resortu nauki dla DGP wynika, że cały proces przebiegał zgodnie z rozporządzeniem, a ostateczna punktacja jest efektem przypisania jednego tytułu do kilku dziedzin, które zostały różnie ocenione przez poszczególne zespoły doradcze.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum