Przeciwciała niszczą własne stawy chorego na RZS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2009 10:23

Podczas reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), stawy same mogą produkować przeciwciała odpowiedzialne za ich zniszczenie - informują naukowcy z Anglii na łamach pisma

Reumatoidalne zapalenie stawów, nazywane potocznie gośćcem, to poważne, autoimmunologiczne przewlekłe schorzenie, które poprzez stopniowe niszczenie stawów może prowadzić do kalectwa.

Naukowcy z London School of Medicine pobierali do badań biopsje ze stawów pacjentów z RZS i odkryli, że małe struktury znajdujące się wewnątrz wyściółki stawów działają podobnie do węzłów chłonnych i produkują specyficzne przeciwciała, które przyczyniają się do niszczenia własnych stawów chorego. Badacze wykazali też, że proces ten zachodzi również po przeszczepieniu tych struktur myszom pozbawionym układu odpornościowego, co sugeruje że produkcja przeciwciał na terenie stawów chorych na RZS może się odbywać niezależnie od węzłów chłonnych.

Zdaniem niezależnych ekspertów z Leiden University Medical Center takie wyniki skłaniają do spojrzenia na te podobne do limfatycznych struktury stawów jako na cel terapii RZS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum