Projekt powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy ponownie trafi pod obrady Sejmu

Autor: Express Bydgoski, RZ/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2019 08:42

Obywatelski projekt ustawy o powołaniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy wraca pod obrady Sejmu RP. Poinformował o tym na swoim profilu facebookowym poseł Jan Szopiński z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewica. "Sekretariat Posiedzeń Sejmu poinformował, że do bazy Druki Sejmowe został dodany pod pozycją 30" - napisał.

Projekt powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy ponownie trafi pod obrady Sejmu
Marszałek Sejmu ma trzy miesiące, by wyznaczyć termin pierwszego czytania Fot. Archiwum

Projekt ustawy został wniesiony zgodnie z postanowieniami art. 7 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej został wskazany Zbigniew Pawłowicz. Projekt, pod którym podpisało się ponad 160 tys. osób zostanie wyciągnięty z zamrażarki i skierowany do pierwszego czytania - poinformował Express Bydgoski.

Przypomnijmy: w 2015 r. pojawiała się inicjatywa wydzielenia bydgoskiego Collegium Medicum ze struktur Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i utworzenia na jego bazie Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Władze uczelni nie były przychylne takiemu rozwiązaniu.

O bydgoski UM walczył Komitet Obywatelski Inicjatywy o Utworzeniu, którego inicjatorem był dr Zbigniew Pawłowicz, wieloletni dyrektor Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

Czytaj także: Bydgoszcz: poseł PO przekonuje do pomysłu powołania nowej uczelni medycznej

Jak wyjaśnił poseł Jan Szopiński, wszystkie dokumenty, które już zostały złożone cztery lata temu pozostały te same, ale straciły moc wcześniejsze opinie, w tym negatywna wydana przez komisję zdrowia ubiegłej kadencji. Ponieważ jest to projekt obywatelski, osobą, która będzie go prezentowała posłom, będzie Zbigniew Pawłowicz. Marszałek Sejmu ma trzy miesiące, by wyznaczyć termin pierwszego czytania.

Więcej: plus.expressbydgoski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum