Projekt polskich studentów doceniony w Bostonie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2009 19:21

Studenci Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli srebrny medal międzynarodowego konkursu z dziedziny biologii syntetycznej.

Konkurs International Genetically Engineered Machine (IGEM) odbył się w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie, jednej z najsłynniejszych politechnik świata. Jak podaje Uniwersytet Warszawski, studenci - pod opieką profesorów: Jacka Bieleckiego oraz Piotra Stępnia - zaprezentowali projekt metody walki z nowotworami.

Projekt wykorzystujący zmienione genetycznie bakterie do uśmiercania komórek rakowych to efekt ponad półrocznej pracy. Drużyna zamierza kontynuować swoje badania, a ich wyniki zaprezentować w przyszłym roku podczas finałów IGEM 2010.

Konkurs IGEM, organizowany regularnie od pięciu lat, każdego roku przyciąga coraz więcej studenckich drużyn. Głównym założeniem jego twórców jest propagowanie biologii syntetycznej, gałęzi nauk ścisłych nie nowej, ale w Polsce wciąż mało znanej.

Jak można przeczytać na stronie internetowej uczelni jest to dziedzina wykorzystująca istniejące już genomy do tworzenia nowych, ulepszonych dzięki inżynierii genetycznej i dokładnie odpowiadających oczekiwaniom badaczy. Sam termin został ukuty przez naukowca polskiego pochodzenia, profesora Wacława Szybalskiego. Podkreślał on wielokrotnie, jak wielkie możliwości daje rozwój biologii syntetycznej, zarówno dla nauki, jak i dla przemysłu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum