Projekt nowej ustawy powstaje z udziałem młodych lekarzy

Autor: gazetalekarska.pl/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2017 17:06

Ministerstwo Zdrowia zaprosiło przedstawicieli Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej do współpracy przy tworzeniu projektu nowej ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty - informuje Gazeta Lekarska.

Projekt nowej ustawy powstaje z udziałem młodych lekarzy
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Pierwsze spotkanie w nowym cyklu rozmów odbyło się 4 lipca. Z przedstawicielami Komisji Młodych Lekarzy NRL - lek. Martą Szadurską-Noga i lek. dent. Michałem Dudzińskim - rozmowy prowadziła Katarzyna Chmielewska, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia.

Rozmowy dotyczyły m.in. planowanego wprowadzenie ustawowej definicji dyżuru towarzyszącego, jako pełnionego w pełnym, zgodnym z prawem pracy, wymiarze godzinowym, w obecności i pod opieką lekarza specjalisty.

Warto zaznaczyć, że wyklucza się tu dostępność specjalisty „pod telefonem” - musi być on obecny fizycznie na oddziale, wspólnie z lekarzem w trakcie specjalizacji - przypomina Gazeta Lekarska.

Konieczność wprowadzenia tej definicji jest wymuszona kolejną propozycją, aby samodzielny dyżur w ramach umowy rezydenckiej odbywać można było po otrzymaniu zgody kierownika specjalizacji, tylko w akredytowanej jednostce macierzystej.

Na stażu kierunkowym dyżury powinny się odbywać wyłącznie w formie dyżurów towarzyszących. W opinii Komisji ds. Młodych Lekarzy, w ten sposób zapewniona zostanie wysoka jakość kształcenia podyplomowego i odpowiedni poziom bezpieczeństwa pacjentów.

Więcej: gazetalekarska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum