Prof. Pyrć ekspertem Komisji Europejskiej. Będzie się zajmował wariantami SARS-CoV-2

Autor: KG • Źródło: Rynek Zdrowia26 lipca 2021 15:20

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ powołany został na członka Europejskiej Grupy Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2.

Do zadań powołanej przez Komisję Europejską grupy specjalistów należeć będzie ustalenie kryteriów identyfikacji wariantów SARS-CoV-2. Fot. Shutterstock
  • Komisja Europejska pilnie potrzebuje dostępu do wiedzy i doświadczenia ekspertów, m.in. z takich dziedzin jak epidemiologia, wirusologia, praktyka kliniczna, immunologia, wakcynologia
  • Prof. Krzysztof Pyrć został powołany do grupy doradczej ds. SARS-CoV-2 przy Komisji Europejskiej
  • To jedyny polski naukowiec zasiadający w tym gremium w charakterze indywidualnego eksperta

Jak informuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, w związku z rozwojem i rozprzestrzenianiem się wariantów wirusa SARS-CoV-2 i potrzebę rozwoju lub dostosowania szczepionek przeciw COVID 19 w Unii Europejskiej - Komisja Europejska pilnie potrzebuje dostępu do wiedzy i doświadczenia ekspertów, m.in. z takich dziedzin jak epidemiologia, wirusologia, praktyka kliniczna, immunologia, wakcynologia, czy też farmakologia.

Czym zajmie się grupa ekspertów ds. wariantów SARS-CoV-2

Do zadań powołanej przez KE Europejskiej Grupy Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2 należeć będzie ustalenie kryteriów identyfikacji wariantów SARS-CoV-2 szczególnej uwagi (variants of concern) oraz budzących zainteresowanie (variants of interest), doradztwo w kwestii wyboru wariantów, pod kątem których należy ukierunkować rozwój szczepionek w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także analiza i interpretacja zgromadzonych danych oraz wysuwanie rekomendacji na ich podstawie.

Europejska Grupa Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2 składać się będzie z indywidualnych ekspertów oraz z przedstawicieli dwóch istniejących już gremiów: Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejskiej Agencji Leków.

Prof. Pyrć poinformował do dołączeniu do tego grona na swoim koncie na mediach społecznościowych w poniedziałek (26 lipca): ''Miło mi poinformować, że zostałem powołany do grupy doradczej ds. SARS-CoV-2 przy Komisji Europejskiej''.

Czym zajmuję się w pracy naukowej prof. Pyrć?

Kariera naukowa prof. Krzysztofa Pyrcia rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy po ukończeniu kierunku biotechnologia na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął pracę w Zakładzie Mikrobiologii Medycznej na Uniwersytecie Amsterdamskim, kierowanym przez prof. Bena Berkhouta.

‘’Prowadzone przeze mnie prace nad nową metodą identyfikacji wirusów szybko doprowadziły do jej optymalizacji i identyfikacji nowego ludzkiego koronawirusa - HCoV-NL63. W międzyczasie otrzymałem grant badawczy od Holenderskiej Akademii Nauk, co pozwoliło mi na wyjazd do laboratorium prof. Barica w USA, gdzie nauczyłem się technik tworzenia hodowli tkankowych 3D ludzkiego układu oddechowego’’ - przytacza w życiorysie prof. Pyrć.

Tytuł doktora uzyskał w 2007 roku. Za pracę doktorską otrzymał nagrodę Holenderskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych oraz firmy Glaxo za najlepszą pracę doktorską w latach 2005-2007 w Holandii.

Powrót do Polski, a teraz nowe wyzwanie to SARS-CoV-2

Po obronie zdecydował się na powrót do Polski, gdzie rozpoczął pracę na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Dzięki włączeniu się w prace nad projektem „Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia” udało mu się zdobyć środki na stworzenie w 2010 roku pracowni wirusologicznej.

‘’Równolegle, aktywny udział w projekcie Małopolskie Centrum Biotechnologii pozwolił mi na rozpoczęcie starań nad stworzeniem laboratorium wirusologicznego o wyższym poziomie zabezpieczeń. W 2016 roku uruchomiliśmy nowoczesne laboratorium zakaźne klasy 3 bezpieczeństwa biologicznego, co pozwala nam pracować nad wirusem SARS-CoV-2. Stworzona przeze mnie grupa Virogenetics łączy pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów. Główny nurt naszych badań dotyczy mechanizmów zakażenia - próbujemy zrozumieć, jak wirusy pokonują kolejne zabezpieczenia i dostają się do komórki ludzkiej, którą zmieniają w fabrykę nowych cząstek. Nieustannie próbujemy również stosować wyniki naszych badań w praktyce’’ - podaje prof. Krzysztof Pyrć.

W oparciu o wypracowaną metodykę stworzył program identyfikacji leków przeciwwirusowych. Zaowocował on identyfikacją nowego inhibitora zakażenia koronawirusami, który obecnie naukowcy próbują wykorzystać w walce z SARS-CoV-2.

‘’Jednocześnie pracujemy nad stworzeniem innych leków przeciwwirusowych, m.in. wirusa grypy czy opryszczki’’ - informuje profesor na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum