Prof. Piotr Chłosta doktorem honoris causa Uniwersytetu Semmelweisa

Autor: IJ CM/Rynek Zdrowia • • 13 września 2018 19:29

Prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii UJ CM otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie. Uroczyste wręczenia dyplomu odbędzie się w stolicy Węgier 16 listopada 2018 roku.

Prof. Piotr Chłosta doktorem honoris causa Uniwersytetu Semmelweisa
Prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii UJ CM otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie. Fot. archiwum

O przyznaniu prof. Piotrowi Chłoście doktoratu honoris causa Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie, najstarszego uniwersytetu medycznego na Węgrzech, poinformował na swojej stronie internetowej Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum.

Prof. Piotr L. Chłosta (FEBU) jest wybitnym specjalistą w dziedzinie urologii. Do głównych obszarów jego zainteresowań naukowych i zawodowych należą: urologia onkologiczna, endourologia i urologia laparoskopowa.

Jako pierwszy urolog w Polsce i jeden z pierwszych na świecie wykonał laparoskopowe wycięcie zaotrzewnowych węzłów chłonnych u chorych na przerzutowego raka jądra, jako pierwszy w Polsce wytworzył zastępczy pęcherz jelitowy wyłącznie laparoskopowo oraz - jako pierwszy urolog na świecie - wykonał operację wszczepienia sztucznego zwieracza wokoło cewki sterczowej u mężczyzny metodą laparoskopii.

Profesor ma olbrzymie doświadczenie w dziedzinie uroonkologicznej chirurgii laparoskopowej, m.in. w zakresie radykalnej laparoskopowej prostatektomii i radykalnego laparoskopowego wycięcia pęcherza moczowego z rekonstrukcją dróg moczowych.

Wprowadził do rodzimej urologii wiele nowatorskich metod operacyjnych i oryginalnych modyfikacji kilku powszechnie stosowanych sposobów leczenia zabiegowego. W przeszłości - jako uczeń prof. Andrzeja Borówki, kierownika Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i profesora nadzwyczajnego w Klinice Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, rozwinął minimalnie inwazyjną metodę biopsji mającą zastosowanie w przypadku znacznie zaawansowanego raka pęcherza moczowego oraz współtworzył i wdrożył metodę przezskórnej cystolitotrypsji (PCCL) w leczeniu chorych na kamicę pęcherza moczowego.

Prof. Chłosta jest absolwentem Wydziału Lekarskiego wrocławskiej Akademii Medycznej. Od 2008 roku przewodniczy Sekcji Endourologii Polskiego Towarzystwa Urologicznego, w latach 2002-14 był delegatem PTU do Europejskiej Rady Urologii (European Board of Urology).

W latach 2004-2012 pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie urologii dla województwa świętokrzyskiego. Był profesorem wizytującym w Universitätsklinikum für Urologie Carl Gustav Carus Dresden.

Jest autorem lub współautorem ponad 250 prac naukowych opublikowanych w recenzowanych medycznych czasopismach naukowych w kraju i zagranicą oraz kilkunastu rozdziałów w książkach. Jest współredaktorem i współautorem pierwszego w Polsce Atlasu Laparoskopii Urologicznej.

Członek rad naukowych wielu krajowych i zagranicznych czasopism recenzowanych oraz wielu towarzystw naukowych, m.in. European Association of Urology (EAU), Association of Academic European Urologists (AAEU), Laparoscopy Working Group of European Section Uro-Technology (ESUT), American Urological Association (AUA), a od 2014 roku Royal College of Surgeons (FRCS[Glasg]).

Jako delegat PTU do EBU oraz członek Urology Training Programme Committeee of EBU był animatorem i współinicjatorem urzeczywistnienia procesu akredytacji polskich klinik urologicznych przez Europejską Radę Urologii.

Więcej: www.cm-uj.krakow.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum