Prof. Pałys: medycyna to nie jest kolejny pogląd, jak chcą antyszczepionkowcy
W polskim dyskursie publicznym mamy do czynienia z inwazją postaw antynaukowych - podkreślił rektor UW prof. Marcin Pałys, który w poniedziałek (2 października) zainaugurował nowy rok akademicki na Uniwersytecie Warszawskim. Widać to wyraźnie w medycynie.

Prof. Pałys przypomniał, że uczestnictwo w życiu uczelni poza satysfakcją poznawczą wiąże się z odpowiedzialnością. Zwrócił przy tym uwagę na obecne i - jego zdaniem - bardzo niepokojące zjawiska w polskiej przestrzeni publicznej.
- Populizm, który zdominował politykę, media, a nawet język dużych grup społecznych wyraża się m.in. afirmacją uproszczeń, półprawd, myślowego niewyrafinowania. Obserwujemy próby rozwiązywania problemów bez odniesienia się do nauki, a nieraz wręcz urągające myśleniu według naukowych standardów. Widać, że w dyskursie publicznym mamy do czynienia z jakąś inwazją postaw antynaukowych, które negują dorobek pokoleń uczonych i sens uporządkowanego myślenia, na którym nauka się opiera - mówił prof. Pałys.
Podkreślił, że widoczne jest to wyraźnie w medycynie. A ta dziedzina wiedzy to nie to samo co np. homeopatia.
Jak zaznaczył, nie jest tak, że mamy homeopatię, znachorów, ruchy antyszczepionkowe i jeszcze jeden pogląd, który nazywa się medycyna. Medycyna to nauka , a nauka to nie jest jeszcze jeden pogląd.
Apelował jednak, aby osoby, które publicznie podejmują dyskusje - nie tylko w mediach, ale także na uniwersytetach przejawiały szacunek wobec oponentów. Podkreślał, ża cała społeczność uczelniana musi przeciwstawiać się takim tendencjom, które są groźne dla kultury słowa, dialogu i kultury myślenia.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)