×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Marian Zembala laureatem ukraińskiej nagrody im. Amosowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia15 grudnia 2015 08:02

Wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (ŚCCS), były minister zdrowia Marian Zembala został uhonorowany nagrodą im. Amosowa, przyznawaną przez Akademię Nauk Medycznych Ukrainy.

Prof. Marian Zembala laureatem ukraińskiej nagrody im. Amosowa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Informację o odebraniu nagrody przekazał PAP w poniedziałek wieczorem (14 grudnia) sam prof. Zembala. Ukraińscy naukowcy docenili osobisty wkład wybitnego kardiochirurga w rozwój medycyny sercowo-naczyniowej na Ukrainie oraz pomoc w rozwoju klinicznym, naukowym, szkoleniowym i organizacyjnym w rozwoju nowoczesnej kardiochirurgii w tym kraju.

Zabrzańscy specjaliści od wielu lat wspierają kolegów z Ukrainy. Dyrektor ŚCCS zaangażował się m.in. w ukraiński program ograniczania skutków występowania zatorów sercowo-naczyniowych i naczyniowo-mózgowych. W ramach tego programu podczas staży naukowych w ŚCCS szkolili się specjaliści m.in. z Kijowa, Doniecka, Lwowa, Łucka i Równego.

Z inicjatywy zabrzańskich lekarzy na Ukrainie organizowano też konferencje i warsztaty kardiologiczno-kardiochirurgiczne. Prof. Zembala zaangażował się również m.in. w przekazanie specjalistycznej aparatury szpitalowi miejskiemu w Równem i Wołyńskiemu Szpitalowi Obwodowemu.

W 2009 r. prof. Zembala został już odznaczony ukraińskim orderem "Za Zasługi" trzeciego stopnia. Szef ŚCCS wyjaśniał przed kilkoma laty, że w pomoc na rzecz Ukrainy włączył się m.in. pod wpływem prof. Zbigniewa Religi, który jeszcze w 1986 r. - krótko po uruchomieniu zabrzańskiego ośrodka - zdecydował o wysłaniu ekipy z pomocą do Lwowa. Dyrektor ŚCCS podkreślał też, że taka pomoc jest rodzajem spłaty długu i wyrazem wdzięczności za pomoc naukowo-szkoleniową, jakiej przez wiele lat polskim lekarzom udzielały kraje Europy Zachodniej.

Patron przyznanej prof. Zembali nagrody Mykoła Amosow (1913-2002) był wybitnym kardiochirurgiem. W 1955 roku zorganizował i przez wiele lat kierował w Kijowie kliniką kardiochirurgii, przekształconą w instytut kardiochirurgii naczyniowej, który obecnie jest jednym z największych ośrodków kardiologicznych na świecie. Kilka lat temu, w plebiscycie organizowanym przez stację telewizyjną "Inter" został uznany za jednego z trzech najwybitniejszych Ukraińców wszech czasów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze