Prof. Maria Siemionow nagrodzona medalem PAN

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2011 14:56

Prof. Maria Siemionow z Cleveland Clinic otrzymała medal Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe. Wręczył go Michał Kleiber, prezes PAN.

Prof. Maria Siemionow nagrodzona medalem PAN
Polska chirurg wraz z zespołem kilkudziesięciu specjalistów przeprowadziła w 2008 roku pierwszy w USA przeszczep twarzy u Connie Culp. Po wielu latach badań w znacznym stopniu przyczyniła się do opracowania logistyki tego typu skomplikowanych przeszczepów.

- Jestem zarówno lekarzem i chirurgiem, jak i naukowcem. Moją misją życiową jest niesieni ludziom pomocy - powiedziała.

Prof. Siemionow jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od wielu lat pracuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie kieruje badaniami w chirurgii plastycznej w Cleveland Clinic Foundation. W tym ośrodku po ponad dwudziestu latach przygotowań 17 grudnia 2008 roku przeprowadziła pierwszą w USA i czwartą na świecie transplantację twarzy. Przeszczep obejmował ponad 80 proc. twarzy. Polegał na rekonstrukcji twarzy łącznie z ważnymi strukturami kostnymi, chrzęstnymi i naczyniowymi.

Prof. Siemionow poinformowała, że ma zgodę komisji bioetycznej na wykonanie jeszcze kilku przeszczepów twarzy. Chce jednak nie tylko wykonywać przeszczepy, ale również ułatwić życie pacjentom po transplantacjach. Pracuje teraz nad nowej generacji lekiem, która zapobiega odrzuceniu przeszczepu.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum