Prof. Marek Ziętek nowym rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2011 15:26

Prof. Marek Ziętek został we wtorek nowym rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zastąpił na tym stanowisku prof. Ryszarda Andrzejaka, który podał się do dymisji w związku z oskarżeniami, że dopuścił się plagiatu w swojej pracy habilitacyjnej.

Prof. Marek Ziętek nowym rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu

Jak poinformował we wtorek (24 maja) rzecznik Akademii Medycznej we Wrocławiu Arkadiusz Foerster, Ziętek otrzymał 51 głosów i wygrał z trzema innymi kandydatkami: prof. Anną Abramczyk (1 głos), prof. Alicją Chybicką (23 głosy) i prof. Marią Sąsiadek (22 głosy).

- Prof. Ziętek zdobył wymaganą większość, zatem wygrał wybory w I turze. Podczas głosowania była wyjątkowo wysoka frekwencja w Kolegium Elektorów, które wybiera rektora. W głosowaniu wzięło udział 97 elektorów na 101 - powiedział Foerster. Rzecznik przypomniał, że prof. Ziętek pozostanie rektorem AM tylko do końca kadencji, czyli do sierpnia 2012 roku. Potem odbędą się nowe wybory.

Według Foerstera, jedną z pierwszych decyzji prof. Ziętka będzie najprawdopodobniej zgłoszenie kandydata na stanowisko prorektora ds. nauki. Na tym stanowisku jest wakat, bowiem wcześniej to właśnie Ziętek był prorektorem ds. nauki, ale razem z Andrzejakiem podał się do dymisji. Prawdopodobnie też Ziętek odwoła również trzech pozostałych prorektorów i zgłosi elektorom swoich kandydatów.

Pod koniec kwietnia minister zdrowia Ewa Kopacz przyjęła dymisję oskarżanego o plagiat rektora wrocławskiej AM prof. Andrzejaka. Wtedy też rezygnację złożył dotychczasowy prorektor ds. nauki tej uczelni, prof. Ziętek. Rzecznik tłumaczył wówczas w imieniu Andrzejaka, że rektor zdecydował się na dymisję, ponieważ chce zakończyć zamieszanie na uczelni związane z oskarżeniami wysuwanymi m.in. przez związki zawodowe.

Prof. Andrzejak został zawieszony w październiku 2010 roku przez minister Ewę Kopacz w związku z oskarżeniami o plagiat, którego miał się dopuścić w swojej pracy habilitacyjnej.

W listopadzie 2008 roku uczelniany związek Solidarność '80 oskarżył prof. Andrzejaka, że w swojej pracy habilitacyjnej dopuścił się plagiatu. Miał on - według związkowców - przepisać ok. 90 fragmentów z prac prof. Witolda Zatońskiego i prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz.

W lipcu 2010 roku sprawą zajął się zespół ds. etyki w nauce przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego członkowie orzekli, że praca habilitacja prof. Andrzejaka jest plagiatem. Sam rektor Akademii Medycznej twierdzi, że nie popełnił plagiatu. Teraz sprawę plagiatu badają naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum