Prof. Marcin Gruchała przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2020 12:55

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) na kadencję 2020-2024. Na tym stanowisku zastąpi prof. Przemysława Jałowieckiego, rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prof. Marcin Gruchała przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
Prof. Marcin Gruchała Fot. GUMed

Informację o wyborze prof. Gruchały na przewodniczącego KRAUM przekazała w piątek rzeczniczka prasowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dr Joanna Śliwińska.

- Jestem zaszczycony decyzją podjętą przez rektorów polskich uczelni medycznych, którzy zdecydowali o powierzeniu mi odpowiedzialnej funkcji przewodniczącego KRAUM na nadchodzące 4 lata. Dziękuję za zaufanie, jakim mnie obdarzono i deklaruję reprezentowanie środowiska akademickiego w duchu partnerskiej współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wszystkimi polskimi uczelniami wyższymi- powiedział cytowany w komunikacie prasowym rektor GUMed prof. Marcin Gruchała.

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych została powołana w 1989 r. KRAUM tworzą rektorzy wszystkich publicznych wyższych szkół medycznych działających w Polsce. Celem działania jest wypracowywanie wspólnego stanowiska rektorów i wyrażanie opinii w sprawach związanych z kształceniem przed i podyplomowym w zakresie nauk medycznych oraz we wszystkich innych sprawach dotyczących społeczności akademickiej publicznych wyższych szkół medycznych.

Do zadań KRAUM należy również inspirowanie i koordynowanie współpracy publicznych wyższych szkół medycznych oraz podejmowanie w granicach obowiązującego prawa wszelkich czynności zmierzających do rozwoju wyższego szkolnictwa medycznego oraz nauk medycznych. Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych ściśle współpracuje z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Marcin Gruchała urodził się w 1971 r. w Wejherowie. Jest absolwentem GUMed z 1996 r., specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii. Z uczelnią tą związał całe swoje zawodowe życie. Kierował m.in. I Katedrą i Kliniką Kardiologii. W latach 2012-2016 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich, był członkiem senackiej komisji ds. budżetu i finansów w kadencjach 2008-2012 i 2012-2016.

Był wieloletnim opiekunem Studenckiego Koła Naukowego uhonorowanego dwukrotnie nagrodą Czerwonej Róży dla najlepszego koła studenckiego Trójmiasta. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2000 r., a habilitację w specjalności kardiologia w 2006 r. W 2016 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Prof. Gruchała jest autorem i współautorem ponad 120 publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym.

Rzeczniczka GUMed poinformowała, że głównymi zainteresowaniami naukowymi i klinicznymi rektora są: choroba wieńcowa, niewydolność serca, transplantacja serca i mechaniczne wspomaganie krążenia, czynniki genetyczne i środowiskowe rozwoju miażdżycy i jej powikłań, hipercholesterolemia rodzinna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum