Prof. Krzysztof Pyrć dołącza do zespołu klimatycznego Polskiej Akademii Nauk

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, Kancelaria Prezydenta RP/Rynek Zdrowia12 października 2022 13:00

Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć poinformował o dołączeniu do Zespołu Doradczego ds. Kryzysu Klimatycznego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Krzysztof Pyrć dołącza do zespołu klimatycznego Polskiej Akademii Nauk
Prof. Krzysztof Pyrć dołącza do zespołu klimatycznego Polskiej Akademii Nauk. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • Prof. Krzysztof Pyrć dołączył do Zespołu Doradczego ds. Kryzysu Klimatycznego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk
  • W zespole doradczym będzie występował jako specjalista w zakresie chorób zakaźnych
  • Prof. Pyrć jest pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego i zastępcą przewodniczącego innego zespołu w PAN

Prof. Pyrć w jednym z zespołów Polskiej Akademii Nauk

- Z wielką radością informuję, że dołączyłem do Zespołu Doradczego ds. Kryzysu Klimatycznego przy prezesie PAN, jako specjalista w zakresie chorób zakaźnych - poinformował w mediach społecznościowych prof. Krzysztof Pyrć.

- To dla mnie bardzo ważne wyróżnienie, ale również wielkie zobowiązanie - dodał naukowiec.

Kim jest prof. Krzysztof Pyrć?

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć jest wirusologiem i pracownikiem Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył studia magisterskie, z kolei stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Amsterdamskim, a habilitację na Uniwersytecie Łódzkim. Od stycznia 2019 r. jest tytularnym profesorem nauk biologicznych.

Prof. Pyrć jest specjalistą w dziedzinie w wirusologii, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów zakażenia oraz opracowaniem nowych strategii terapeutycznych przy zakażeniach wirusowych ludzi i zwierząt. Naukowiec ten jest twórcą i kierownikiem Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ, a także liderem grupy badawczej Virogenetics.

Krzysztof Pyrć jest autorem ponad 100 publikacji w czasopismach naukowyh, w tym Nature Medicine, Science Translational Medicine, PNAS, PloS Pathogens, Journal of Virology czy Science Signalling. Pełni funkcję recenzenta i eksperta w instytucjach finansujących naukę w Polsce i na świecie (Horyzont2020, ERC, FNP, NCN etc.). W latach 2009-2016 koordynował program „Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia” na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2017 jest członkiem Rady Małopolskiego Centrum Biotechnologii.

W 2020 wszedł w poczet członków zespołu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Pyrć zawiaduje także innym zespołem w PAN: jest zastępcą przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN i członkiem rady programowej inicjatywy Nauka przeciw Pandemii. Został również członkiem Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów i ekspertem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie diagnostyki terapii SARS-CoV-2.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum