×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Jerzy Sarosiek doktorem honoris causa UM w Białymstoku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia18 grudnia 2015 16:33

Światowej sławy autorytet w zakresie badań chorób układu pokarmowego prof. Jerzy Sarosiek otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. To 43. osoba uhonorowana tym tytułem na uczelni.

Prof. Jerzy Sarosiek doktorem honoris causa UM w Białymstoku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Jerzy Sarosiek, od lat, jako doświadczony badacz, wnosi w naukę wkład, którego efektem jest rozwój wiedzy o patogenezie chorób układu pokarmowego oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie farmakoterapii tych chorób - mówił podczas uroczystości nadania tytułu rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) profesor Jacek Nikliński.

Prof. Jerzy Pałka z UMB, który wygłosił laudację, wskazywał, że pionierskimi odkryciami Sarosieka są badania nad enzymatycznymi szlakami syntezy mucyn oraz nad rolą zaburzeń tych szlaków w rozwoju chorób układu pokarmowego. Przypomniał, że wyniki tych badań zostały wykorzystane we współczesnych procedurach farmakologicznych chorób przewodu pokarmowego.

Profesor mówił też o "niezwykle intensywnej" pracy Sarosieka z ośrodkami naukowymi w Europie i Stanach Zjednoczonych. Za szczególnie cenną uznał współpracę z UMB, bo dzięki niej była możliwa dwustronna współpraca polskich naukowców na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, a wybitni amerykańscy naukowcy mogli przyjechać z wykładami na białostocką uczelnię.

Profesor Sarosiek podczas swego przemówienia mówił o swoim udziale w zespole badawczym Barry'ego Marshalla, który to naukowiec w 2005 roku zdobył Nagrodę Nobla za udowodnienie, iż bakterie Helicobacter pylori są odpowiedzialne m.in. za stany zapalenie żołądka i chorobę wrzodową.

Prof. Jerzy Sarosiek jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku), gdzie w 1969 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, następnie stopień doktora habilitowanego. Od 1986 r. działalność naukową prowadzi w różnych ośrodkach naukowych w USA m.in. w Nowym Jorku, Virginii i New Jersey. Obecnie jest dyrektorem centrum badań medycyny molekularnej na Teksańskim Uniwersytecie Technicznym w El Paso. Jest członkiem międzynarodowej organizacji badającej choroby przełyku.

Prof. Sarosiek jest współautorem 129 publikacji, 18 książek oraz 196 komunikatów konferencyjnych, a także współtwórcą dwóch patentów. Jego odkrycia są publikowane w wielu specjalistycznych czasopismach naukowych i prezentowane na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze