Prof. Bujnicki w elitarnym gronie doradców naukowych Komisji Europejskiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2015 14:03

Prof. Janusz Bujnicki znalazł się w prestiżowym gronie siedmiorga naukowych doradców Komisji Europejskiej. To grupa powołana w ramach nowego mechanizmu doradztwa naukowego SAM (Scientific Advice Mechanism) KE. Bujnicki będzie najmłodszym spośród tych doradców.

Prof. Bujnicki w elitarnym gronie doradców naukowych Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji Europejskiej; FOT. Wikimedia Commons

Prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie z sześcioma innymi wybitnymi uczonymi tworzyć będzie tzw. High Level Group w ramach mechanizmu doradztwa naukowego SAM. O nominacji prof. Bujnickiego poinformowali we wtorek w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.

Obok prof. Bujnickiego w tym prestiżowym gronie znaleźli się: prof. Pearl Dykstra z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, prof. Elvira Fortunato z Universidade Nova w Lizbonie, dyrektor generalny CERN Rolf-Dieter Heuer, Julia Slingo z Met Office w Exeter, dyrektor Institut Henri Poincar, w Paryżu C,dric Villani oraz rektor Duńskiego Uniwersytetu Techniczego Henrik C. Wegener.

Cytowany w komunikacie KE unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas powiedział: - Komisja Europejska będzie polegać na ich niezależnych opiniach w szerokim zakresie zagadnień politycznych, w których potrzebny jest wkład naukowy na najwyższym poziomie,

Ogłoszony we wtorek w Brukseli nowy mechanizm doradztwa naukowego SAM ma sprawić, że KE będzie miała dostęp do najlepszego możliwego doradztwa naukowego, niezależnego od nacisków instytucjonalnych i interesów politycznych. SAM prezentować ma spojrzenie na dany problem z punktu widzenia różnych nauk i różnych podejść.

Zamiar uruchomienia mechanizmu doradztwa naukowego Komisji Europejskiej SAM ogłosił w maju komisarz Moedas. Najważniejszym elementem tego mechanizmu ma być właśnie grono siedmiu doradców tworzących High Level Group. Ich prace wsparte będą ekspertyzami sześciu europejskich organizacji naukowych, których konsorcjum wygrało konkurs w ramach programu H2020.

Wybór Polaka do grona doradców skomentował prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński: - Cieszę się bardzo. To wielki sukces Janusza Bujnickiego i Akademii Młodych Uczonych PAN, która wysunęła jego kandydaturę. To też wyraźny sygnał, że jesteśmy poważnym uczestnikiem życia naukowego Europy, bogatym w młode talenty. Janusz w gronie doradców jest zdecydowanie najmłodszą osobą. Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy uwierzyli w jego potencjał i poparli jego kandydaturę.

Janusz M. Bujnicki (ur. 1975) jest profesorem nauk biologicznych i szefem grupy badawczej w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie i na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł profesora uzyskał w 2009 roku. W swoich badaniach łączy bioinformatykę, biologię strukturalną i biologię syntetyczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum