Prof. Brian C. J. Moore doktorem honoris causa UAM

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2015 14:32

Prof. Brian C. J. Moore odebrał w poniedziałek (9 listopada) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Brytyjski uczony uznawany jest za jednego z najwybitniejszych na świecie badaczy zjawisk psychoakustycznych oraz nauki o słuchu i słyszeniu.

Prof. Brian C. J. Moore doktorem honoris causa UAM

Decyzję o przyznaniu uczonemu najwyższej godności akademickiej podjął 23 marca 2015 r. Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) na wniosek Rady Wydziału Fizyki.

- Badania narządu słuchu, którymi tak szeroko zajął się profesor, mają ogromne zastosowanie w medycynie, a ich efekty umożliwiają wielu ludziom pełniejszy udział w normalnym życiu, a także możliwość odbierania dźwięków muzyki, którą profesor ukochał - podkreślił podczas uroczystości rektor UAM prof. Bronisław Marciniak.

Dodał, że wkład profesora w opracowanie podstaw i rozwój nauki o słuchu jest imponujący, a dorobek naukowy potwierdza, że prof. Brian Cecil Joseph Moore jest obecnie jednym z największych na świecie autorytetów w tej dziedzinie.

Problematyka, którą w swej pracy badawczej podejmuje laureat honorowego doktoratu to m.in. analiza funkcjonowania słuchu u osób z różnego rodzaju uszkodzeniami układu słuchowego. Jest ponadto autorem modeli filtrów słuchowych i modulacyjnych oraz modelu głośności dźwięku.

Wyniki jego badań znajdują zastosowanie w wielu światowych firmach, jak np. analiza przewidywania głośności wykorzystywana przez Boeinga, Bose i Forda, czy stosowane przez Nokię i Samsunga modele przewidywania jakości dźwięku. Prof. Moore jest także autorem metody dopasowania aparatów słuchowych nazwanej CAM2. Jej głównym założeniem jest przywrócenie słyszenia dźwięków i przede wszystkim - poprawy rozumienia mowy.

- W swej wieloletniej pracy naukowej poruszył niemalże wszystkie aspekty percepcji słuchowej, które wnikliwie zinterpretował i przedstawił w kilkudziesięciu książkach, podręcznikach, a przede wszystkim w ponad 500 publikacjach w najwyżej notowanych czasopismach naukowych - mówił o laureacie dziekan Wydziału Fizyki UAM prof. Antoni Wójcik.

Prof. Moore urodził się w Londynie w 1946 roku. Studia w zakresie fizyki i psychologii ukończył w 1972 r. na Uniwersytecie w Cambridge. Po dwóch latach pracy w Uniwersytecie w Reading (UK) i stażu w USA, powrócił do Cambridge i na Wydziale Psychologii Eksperymentalnej stworzył własne laboratorium - Hearing Laboratory. W 1996 r. mianowany został profesorem percepcji słuchowej na tamtejszym uniwersytecie, a w 2003 r. powołano go na Członka Królewskiej Akademii Nauk (The Royal Society of London).

- Profesor Moore jest też wzorem naukowego lidera i mistrza; inspirującego, życzliwego przewodnika i mentora młodych naukowców. Jest też twórcą własnej szkoły uprawiania nauki o słuchu i słyszeniu, która skupia wokół siebie liczne grono i pokolenia uczniów i współpracowników na całym świecie - powiedział promotor honorowego doktoratu prof. Aleksander Sęk.

Dorobek naukowy uczonego to niemal 120 rozdziałów i 16 autorskich książek, w tym podręcznik "An Introduction to the Psychology of Hearing" - uznawany za podstawę naukową akustyki psychofizjologicznej dla studentów zajmujących się tą tematyką na całym świecie.

Podczas uroczystości prof. Moore podkreślił, że czuje się niezwykle zaszczycony wyróżnieniem.

- Wiem, że przyznanie tego tytułu dokonywane jest bardzo rzadko i że proces ten jest bardzo rygorystyczny. Patrząc na listę dotychczasowych laureatów, jestem zaskoczony, że znalazłem się w gronie tak wybitnych osób. Wyróżnienie to jest tym cenniejsze, że oznacza uznanie psychoakustyki przez osoby, które nie uprawiają tej dziedziny wiedzy - powiedział.

Podkreślał też, że współpraca z UAM, który odwiedził po raz pierwszy w 1988 r. ubogaciła jego naukowe doświadczenia i przyczyniła się do rozwoju nauki o słuchu.

Naukowiec jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Nagrody Littlera Brytyjskiego Towarzystwa Audiologicznego, laureatem srebrnego medalu Amerykańskiego Towarzystwa Akustycznego czy Nagrody Hugh Knowlesa od Northwestern University.

Brian Cecil Joseph Moore dołączył do grona 136 doktorów honorowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wśród laureatów tej najwyższej godności akademickiej są m.in. Jan Paweł II, Ignacy Mościcki, Roman Dmowski, Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie oraz Javier Solana, Gustaw Herling-Grudziński, Jan Nowak-Jeziorański i Al Gore.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum