Prof. August Heidland doktorem honoris causa GUMed

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2009 13:45

Profesor August Heidland z Uniwersytetu w Wurzburgu - nefrolog, lekarz klinicysta, badacz i dydaktyk - odbierze 16 października tytuł doktora honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed).

Prof. August Heidland doktorem honoris causa GUMed
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Profesor August Heidland – to lekarz klinicysta, badacz i dydaktyk. Jest międzynarodowym ekspertem w zakresie badań nad biochemicznymi i patofizjologicznymi podstawami chorób nerek, nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy.

Naukowiec na Uniwersytecie w Wurzburgu pracuje nieprzerwanie od ukończenia studiów w 1958 roku przechodząc kolejne stopnie kariery zawodowej. W latach 1972-1994 już jako profesor kierował Departament of Nephrology University in Wurzburg. Jednocześnie w latach 1975-1996 był dyrektorem Kuratorium for Dialysis and Kidney Transplantation w Wurzburgu. W latach 1991-1994 pełnił funkcję prezesa International Society for Renal Nutrition and Metabolism.

Jest członkiem wielu towarzystw naukowych. W latach 1980-1981 był prezesem, a w latach 1981-1994 sekretarzem generalnym Geselschaft fur Nephrologie.

Jako autor lub współautor napisał ponad 600 prac oryginalnych, 20 prac poglądowych i zredagował 5 podręczników. Wiele jego prac powstało we współpracy z polskimi ośrodkami medycznymi w Gdańsku, Katowicach i Warszawie.

Pełni funkcję członka honorowego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego oraz szeregu towarzystw nefrologicznych w Europie Środkowej i Wschodniej, m.in. w Bułgarii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii. Promuje działania wspomagające rozwój nefrologii w Europie Środkowej i Wschodniej. Ma status zagranicznego członka Polskiej Akademii Nauk i tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Pomimo przejścia na emeryturę w roku 1995 wciąż jest czynnym lekarzem i badaczem. Efektem tej pracy są liczne nowe publikacje, szczególnie dotyczące uszkodzenia genomu w chorobach nerek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum