Prezydent wręczył nominacje profesorskie

Autor: prezydent.pl, PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2012 14:49

W środę (15 lutego) 42 uczonych otrzymało nominacje profesorskie z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Profesor, to postać, która wyznacza kierunki i wpływa na kształtowanie postaw - powiedział prezydent.

Jak wyjaśnił prezydent, z międzynarodowych badań wynika, że wśród krajów świata zachodniego są tylko trzy, w których większość młodych ludzi uważa, że ich kariera i osiągnięcia zależą przede wszystkim od nich samych. Należą do nich Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Szwecja.

- W Polsce prawie 70 proc. młodych Polaków uważa, że o ich przyszłości decydują czynniki zewnętrze, niezależne od nich. Bez przekonania, że to od naszej pracy, talentów, zdolności zależy nasze własne życie trudno sobie wyobrażać sukcesy w przyszłości - powiedział Bronisław Komorowski.

- To jest wielkie wyzwanie dla nas wszystkich i dla tych, którzy tworzą wzorce zwłaszcza w tak ważnym miejscu jakim są wyższe uczelnie, gdzie kształtuje się polską inteligencję, przyszłość narodu i społeczeństwa - podkreślił prezydent.

Wśród nominowanych profesorów są przedstawiciele nauk technicznych, medycznych, biologicznych, chemicznych, rolniczych, nauk o ziemi, ekonomicznych, matematycznych, fizycznych, prawnych.

Tytuły profesorskie nauk medycznych otrzymali:

Mariusz Lipski, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie; Krystyna Pawlak, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku; Krzysztof Postawski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie; Monika Puzianowska-Kuźnicka, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; Irena Szadkowska-Stańczyk, Instytut Medycyny Pracy im. Jerzego Nofera w Łodzi; Joanna Zajkowska, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum