Prezydent w PUM podczas inauguracji roku akademickiego: czekam na polskiego Nobla

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2016 17:04

W nauce najistotniejsza jest uczciwa debata, oparta na argumentach, wynikach badań, wolna od kwestii pozamerytorycznych - podkreślił we wtorek (4 października) w Szczecinie prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w inauguracji roku akademickiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prezydent w PUM podczas inauguracji roku akademickiego: czekam na polskiego Nobla
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. archiwum

Prezydent zwrócił uwagę na państwowy charakter, jaki ma inauguracja roku akademickiego, a także o szacunku należnym profesorom i kadrze naukowej. Wspomniał o nowatorskich badaniach, które od lat prowadzi szczecińska uczelnia. Zwracając się do studentów, życzył im powodzenia w nauce, a także wezwał ich do odwagi i otwartości na debatę.

- Nie bójcie się dyskusji, tego, że powiecie coś, co jest sprzeczne z zastanymi poglądami. W nauce jedna rzecz jest najistotniejsza, nawet kilka. Po pierwsze debata, uczciwa i rzetelna, mieszcząca się w zasadach etyki, oparta na argumentach, faktach, wynikach badań, wolna od kwestii pozamerytorycznych, ideologii, tam gdzie ona nie jest potrzebna, a przede wszystkim od osobistych uprzedzeń - podkreślił.

- Jeżeli waszą pracę naukową w ten sposób uda się wykrystalizować zawsze będziecie mogli podejść do debaty z podniesionym czołem i dyskutować z teoriami, które są nawet uważane powszechnie za fundamentalne. Bo zawsze może się okazać, że właśnie uda się odkryć coś co ma charakter przełomowy. Jako prezydent czekam na polskiego Nobla - podkreślił Andrzej Duda.

- Przełamujcie państwo bariery, także w nauce światowej, nawet kiedy swoje poglądy głoszą najwięksi koryfeusze - wezwał naukowców.

Prezydent zaapelował do kadry naukowej, żeby patrzyła na studentów z wyrozumiałością, wspierała ich, ale też pozwalała im na polemikę, "pozwalała nie zgadzać się z zastanymi poglądami".

- Rozwój nauki polega na polemice, na debacie, przełamywaniu tego co zastane, sięganiu tam, gdzie nikt nie sięgnął. Na to trzeba młodym pozwolić, mało - trzeba ich mobilizować, żeby tak działali - zaznaczył Duda.

Jak podkreślił, w polityce powinno się mieć umiar, ale z nauką sytuacja ma się inaczej. - Umiar w nauce nie jest potrzebny. W nauce potrzebna jest odwaga, twarde wywodzenie swoich argumentów, przełamywania - powiedział Andrzej Duda.

Jednocześnie podkreślił, że rozpoczęcie roku akademickiego jest niezwykłym połączeniem tradycji, dostojeństwa, szacunku i młodość. Jak zauważył, "wybór studiów medycznych to odważna decyzja w wyznaczeniu w swoim życiu celu, by w przyszłości zawodowej zająć się ochroną zdrowia, ratowaniem życia ludzkiego". - Dziękuję, że wybraliście tę drogę do służby dla drugiego człowieka - dodał.

Prezydent przypomniał znaczenie szczecińskiej uczelni w badaniach naukowych i klinicznych, wymieniając sukcesy związane z chirurgią ręki, kardiologią interwencyjną oraz onkologią. Mówił też o znaczeniu Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, prowadzonej przez Pomorski Uniwersytet Medyczny i Instytut Pamięci Narodowej.

Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Bogusław Machaliński zwrócił uwagę na specyfikę wyższych uczelni medycznych, które łączą w sobie kształcenie w zawodach medycznych, prowadzenie badań naukowych oraz leczenie.

- Centrum Innowacyjnej Edukacji, które ma powstać przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym to jeden z pierwszych kroków naszej uczelni na ścieżce nauczania praktycznego przy wykorzystywaniu symulacji medycznej. Podniesie to poziom kształcenia naszych uczniów oraz wdrożenie programu rozwoju uczelni należy do naszych priorytetów - zaznaczył rektor.

W inauguracyjnym przemówieniu wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział, że rozpoczynający się rok akademicki "będzie czasem decydujących debat o przyszłym modelu szkolnictwa wyższego".

- Polska znajduje się na 20. miejscu na świecie, jeżeli chodzi o pozycję szkolnictwa wyższego. Widzimy, że obecnie mamy niski poziom finansowania nauki, a mimo to duże osiągnięcia naukowe, ale równocześnie obserwujemy strukturalny problem z uczelniami - wyjaśnił.

Wicepremier mówił, że zmiany są niezbędne, co już zaczęło się dziać od początku października dzięki wprowadzeniu ustawy deregulacyjnej, która ma ograniczyć liczbę zbytecznej biurokracji. Przypomniał też, że od 1 stycznia zmieni się sposobów finansowego uczelni.

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego w PUM uświetnił wykład inauguracyjny prof. dr hab. Wenancjusza Domagały "Człowiek chory - kłopot czy klejnot".

W murach szczecińskiej uczelni medycznej pracuje 1100 osób, w tym 700 z tytułami akademickimi. Obecnie na PUM kształci się ponad 4500 studentów. W roku akademickim 2016-2017 naukę rozpoczęło blisko 1340 studentów, w tym ponad 130 do programu anglojęzycznego. Od października uczelnia otworzyła dwa nowe kierunki: psychologia zdrowia oraz administracja i zarządzanie w ochronie zdrowia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum