Prezydent podpisał nowelę dot. studiów na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2019 18:22

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zgodnie z nią kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia będzie mogło być prowadzone w formie niestacjonarnej.

Prezydent podpisał nowelę dot. studiów na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dotychczas ustawa dopuszczała na tych kierunkach jedynie studia w formie stacjonarnej.

Zgodnie z nowelizacją treści programowe studiów realizowanych w obu formach są takie same, przy czym czas trwania studiów prowadzonych w formie niestacjonarnej nie może być krótszy niż czas trwania studiów prowadzonych w formie stacjonarnej i liczba godzin kształcenia zawodowego przewidziana na studiach niestacjonarnych nie może być mniejsza niż liczba godzin kształcenia zawodowego przewidziana na studiach prowadzonych w formie stacjonarnej.

W noweli zapisano też, że pielęgniarki i położne będą mogły skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego - do 6 dni roboczych rocznie. Urlop ten będzie mógł być wykorzystywany np. na udział w konferencjach i kursach naukowych. Urlop ten będzie płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Wymiar urlopu szkoleniowego będzie ustalany przez pracodawcę w zależności od czasu trwania poszczególnych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Danuta Starzyńska-Rosiecka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze