Prezes PiS: popieram tzw. Konstytucję dla nauki; zrobię wszystko, by ta ustawa przeszła

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2018 15:35

Chciałem bardzo jasno i wyraźnie powiedzieć, że popieram tzw. Ustawę 2.0, Konstytucję dla Nauki - zadeklarował w środę (28 marca) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapewnił też, że zrobi wszystko, by "ustawa przeszła".

Jarosław Kaczyński: - Ja tę ustawę popieram i uczynię wszystko, żeby przeszła. Fot. archiwum

- Chciałem złożyć pewną ważną deklarację odnoszącą się do bardzo ważnej sprawy, bo polska nauka to jest bardzo ważną sprawą - powiedział Kaczyński podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem, szefem resortu nauki Jarosławem Gowinem.

- Sprawa tej ustawy (tzw. Ustawy 2.0, Konstytucji dla Nauki) była i jest przedmiotem różnych kontrowersji, ale chciałem bardzo jasno i wyraźnie powiedzieć, że ja tę ustawę popieram i uczynię wszystko, żeby przeszła - podkreślił prezes PiS.

W jego ocenie, "podjęcie próby przebudowy, instytucjonalnej naprawy" polskiej nauki jest "bardzo ważne", po to "aby potencjał ok. 100 tys. polskich naukowców był dużo lepiej, niż w tej chwili wykorzystywany".

Projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) byłby pierwszą od ponad 12 lat całościową reformą uczelni. Przewiduje on poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, ścieżce awansu zawodowego, trybie robienia doktoratu.

Wśród ważnych kierunkowych zmian zawartych w projekcie Ustawy 2.0 jest m.in. uzależnienie wielu możliwości uczelni od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych dyscyplinach. Ustawa zgodnie z propozycją resortu nauki ma zacząć obowiązywać od 1 października 2018 r. 

PAP - Maciej Zubel, Mateusz Roszak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum