NRL chce rezygnacji z ustnego egzaminu PES. Jest wniosek do ministra zdrowia

Autor: oprac. KM • Źródło: NRL/Rynek Zdrowia01 lipca 2022 06:30

W przypadku lekarzy, którzy z części pisemnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego uzyskali ocenę co najmniej dobrą, egzamin ustny jest jedynie formalnością - podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Dodaje, że w tej grupie rezygnacja z testu ustnego jest uzasadniona.

NRL chce rezygnacji z ustnego egzaminu PES. Jest wniosek do ministra zdrowia
W piśmie do Ministerstwa Zdrowia prezes NRL uwzględnił dane z Centrum Egzaminów Medycznych. Fot. PTWP
  • Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski odniósł się do zdawalności Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego wśród lekarzy, którzy z części pisemnej uzyskali ocenę co najmniej dobrą
  • W ocenie NRL dane te pokazują jednoznacznie, że egzamin ustny w tej grupie lekarzy jest formalnością i nie ma wpływu na ich przygotowanie zawodowe
  • - Stanowi to niezaprzeczalny dowód na sens rezygnacji z części ustnej PES dla tych lekarzy - podkreśla prezes NRL

Ustny PES niepotrzebny części lekarzy

30 czerwca prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski skierował do Ministerstwa Zdrowia pismo w sprawie Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Załączył dane z Centrum Egzaminów Medycznych. Jak dowiadujemy się z komunikatu na stronie NRL, list był dodatkowym uzupełnieniem wcześniejszych argumentów za zwolnieniem części lekarzy z ustnego PES.

Jak pisał prezes NRL, "statystyki wskazują, że niemal wszyscy lekarze, którzy zdali część pisemną egzaminu PES z oceną co najmniej dobrą zdają następnie egzamin ustny". - Stanowi to niezaprzeczalny dowód na sens rezygnacji z części ustnej PES dla tych lekarzy, o co nasze środowisko postuluje, zwracając uwagę na uwarunkowania systemowe - podkreślił w liście.

Bazując na danych z egzaminów przeprowadzonych w latach 2018-2022 prezes NRL pokazał ministrowi zdrowia m. in.  to, że np. w tegorocznej sesji wiosennej egzamin ustny zdało 100 proc. osób, które uzyskały ocenę bardzo dobrą z części pisemnej. Podsumował również wyniki z 9 sesji egzaminacyjnych i dowiódł, że:

  • spośród 426 osób z oceną bardzo dobrą z części pisemnej tylko 2 osoby nie zdały następnie części ustnej (0,4 proc.);
  • w przypadku osób z oceną dobry plus było to zaledwie 0,7 proc.;
  • u osób z oceną dobrą 1,3 proc.

W ocenie NRL zatem dane te jednoznacznie wskazują, że "egzamin ustny w tej grupie lekarzy jest jedynie formalnością i pozostaje bez wpływu na przygotowanie zawodowe tych lekarzy".

Problemy kadrowe pogłębiają się

Prezes NRL w swoim liście ponownie podkreślił kwestię pogłębiania się problemów kadrowych w systemie ochrony zdrowia.

- Czas każdego lekarza, jaki mógłby on poświęcić dla pacjentów, nie powinien być przeznaczony na powtarzanie materiału do ustnej części egzaminu. Ponownie zaznaczam również fakt, że zwolnienie z części ustnej PES grona lekarzy mających wynik co najmniej dobry z części pisemnej, w żaden sposób nie wpłynie na obniżenie jakości kształcenia i wysokość kompetencji lekarza specjalisty - przyznał Jankowski. Załączył pismo z Centrum Egzaminów Medycznych ze szczegółowymi danymi.

Na koniec swojego pisma prezes NRL zwrócił się z prośbą o przeanalizowanie przytoczonych danych i wzięcie ich pod uwagę podczas podejmowania decyzji o "rozwiązaniach, które mogłyby być odpowiedzią na problemy zgłaszane przez środowisko lekarskie".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum