Prezes KRDL do ministra zdrowia w sprawie egzaminów specjalizacyjnych

Autor: Rynek Zdrowia • • 10 września 2020 18:34

W imieniu Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, wnoszę o odstąpienie od przeprowadzenia egzaminu ustnego we wszystkich dziedzinach na mocy art. 30v ust. 20 ustawy z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej dla wszystkich osób które zdały egzamin pisemny oraz zaliczenie egzaminu na podstawie egzaminu pisemnego. Analogiczne rozwiązanie minister zdrowia zastosował w przypadku grupy zawodowej lekarzy - apeluje Alina Niewiadomska, prezes KRDL, w liście do ministra zdrowia.

Prezes KRDL do ministra zdrowia w sprawie egzaminów specjalizacyjnych
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prezes Niewiadomska przypomina, ze minister zdrowia uzyskał uprawnienie do podjęcia decyzji o odstąpieniu od przeprowadzenia egzaminu testowego albo ustnego, albo praktycznego PESDL w danej dziedzinie w tej sesji z zachowaniem wyłącznie jednej z form PESDL, jeżeli w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii przeprowadzenie egzaminu testowego albo ustnego, albo praktycznego PESDL nie będzie możliwe ze względu na bezpieczeństwo osób biorących udział w tym egzaminie.

Jak argumentuje, przesłanka braku możliwości przeprowadzenia egzaminu ustnego bez narażenia osób zdających jest w sposób oczywisty spełniona.

- Diagności laboratoryjni są wyjątkowo narażoną grupą zawodową, w pierwszym szeregu walczącą z epidemią, zatem przeprowadzenie egzaminu ustnego w obecnej sytuacji to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa systemu ochrony zdrowia w Polsce, szczególnie przed spodziewaną drugą falą SARS-CoV-2. Z uwagi na terminarz egzaminacyjny, proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej - wskazuje prezes KRDL.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum