×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: transmisja operacji laryngologicznych z 10 europejskich ośrodków w internecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 grudnia 2017 08:56Aktualizacja: 13 grudnia 2017 08:59

10 ośrodków laryngologicznych z całego kontynentu weźmie w środę (13 grudnia) udział w Europejskiej Sesji Chirurgii Laryngologicznej na Żywo. Operacje będą transmitowane w internecie; sesję organizuje jedna z klinik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Poznań: transmisja operacji laryngologicznych z 10 europejskich ośrodków w internecie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Unikatowe przedsięwzięcie, którego poznańska placówka jest pomysłodawcą i głównym organizatorem, odbywa się po raz trzeci. Wezmą w nim udział kliniki m.in. z Barcelony, Genui, Marsylii i Essen. Odbiorcami projektu są przede wszystkim laryngolodzy i studenci medycyny z całego świata. Cała sesja będzie dostępna na stronie internetowej els.livesurgery.net

Prof. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu powiedział, że tematyka przeprowadzanych w środę operacji obejmuje różnego typu patologie w obrębie krtani, gardła i szyi. Łącznie wykonanych zostanie 18 operacji, z czego połowę mają stanowić operacje raka krtani.

- Będą one wykonywane najnowszymi metodami: przy użyciu robota chirurgicznego oraz metodą endoskopową z użyciem lasera CO2 - powiedział. Jak dodał, operacje endoskopowe stanowią najnowsze trendy w leczeniu tego groźnego raka, bo umożliwiają zachowanie funkcji krtani: głos, oddychanie i ochronę dolnych dróg oddechowych.

- Drugą grupą operacji są zabiegi poprawiające głos, tzw. fonochirurgiczne. To również najnowszy trend w laryngologii, którego celem jest nie tylko usunięcie zmiany chorobowej, ale także odtworzenie głosu, np. przez podanie do fałdu głosowego specjalnych substancji usztywniających lub też przesunięcie fałdu głosowego. Trzecia grupa operacji przedstawiana na sesji live to zabiegi uchyłku gardła i przełyku - powiedział prof. Szyfter.

Ośrodek w Poznaniu wykona i zaprezentuje dwie operacje raka krtani metodą endoskopową z użyciem lasera CO2.

Wszystkie operacje będą monitorowane i moderowane przez czterech profesorów, którzy w studiu w Poznaniu będą je komentować na żywo. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe.

Odbiorcami sesji są lekarze laryngolodzy, foniatrzy, laryngolodzy, chirurdzy twarzowo-szczękowi a także studenci medycyny na całym świecie. W poprzednich latach podobne pokazy miały wielotysięczną widownię; operację oglądały osoby z kilkudziesięciu krajów m.in. z Indii i Rosji, Korei Południowej, Australii, RPA, Libanu, Egiptu, Kolumbii czy Brazylii.

Prof. Szyfter podkreślił, że przedsięwzięcie jest unikalne w skali kraju. - Nikt w Polsce, w żadnej specjalności medycznej, nie organizuje takiego wydarzenia - podkreślił. Jak dodał, także na świecie podobne sesje są rzadkie.

Głównym organizatorem sesji chirurgii online jest Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Katedry Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Współorganizatorami są: Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Miasto Poznań.

Poznańska klinika uczestniczyła dotąd w ponad 20 sesjach z transmisją na żywo wykonywanej operacji. Pierwsza poznańska transmisja live operacji częściowego wycięcia krtani z powodu raka miała miejsce w październiku 2009 r. Sesja ta trwała około dwóch godzin, uczestniczyło w niej ponad 700 osób. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze