Poznań: specjaliści z Papui Nowej Gwinei dokształcają się w szpitalu im. Degi

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 15 września 2015 16:12

Na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu szkolą się specjaliści z Papui Nowej Gwinei. To efekt współpracy pomięczy polska uczelnią a  Divine Word University w Madang.

Poznań: specjaliści z Papui Nowej Gwinei dokształcają się w szpitalu im. Degi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Papui Nowej Gwinei na jednego lekarza przypada zaledwie ok. 130 000 pacjentów. Ta statystyka pokazuje, jak dużo jeszcze czeka ten kraj, aby podnieść poziom życia jego mieszkańców.

Ze wsparciem dla Papuańczykom wyszli poznaniacy: Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - podano w informacji dla prasy.

Uczelnia nawiązała współprace z Divine Word University w Madang. Współpraca obejmuje wiele obszarów: dydaktyka, prace naukowe, szkolenia, wymiana kadry oraz studentów.

Obecnie w Szpitalu im. W. Degi dokształcają się dwie osoby z Papui Nowej Gwinei: pielęgniarka oraz fizjoterapeutka. Największą i jedyną przeszkodą w bardziej kompleksowej opiece nad pacjentami jest bariera językowa. Samodzielnie zajmują się tylko pacjentami, którzy płynnie mówią w języku angielskim, w pozostałych wypadkach są w towarzystwie poznańskich specjalistów

Na 3-miesięcznej praktyce w Papui Nowej Gwinei znajduje się natomiast dwóch studentów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W 2013 roku po wizycie poznańskich ortopedów ze Szpitala im. W. Degi  (z prof. Leszkiem Romanowskim) w Papui Nowej Gwinei zaczęto rozmawiać na temat współpracy. Oficjalnie Divine Word University w Madang oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu nawiązały współpracę w kwietniu 2014 roku.

- Wcześniej w Divine Word University kształcono Health Extension Officers, czyli odpowiedników polskich felczerów. Natomiast dzięki współpracy m.in. z poznańskimi ośrodkami w przyszłym roku otwieramy wydział medyczny, w klinice powstanie nowy blok operacyjny, a w planach jest pierwszy w Papui Nowej Gwinei program alloplastyki stawu biodrowego - przekazał dr Jerzy Kuźma, główny inicjator współpracy z strony Papui Nowej Gwinei.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum