×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: dwie operacje transmitowane w internecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 maja 2012 16:01

Dwie operacje leczenia wad słuchu wykonane w Klinice Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pokazane zostały w czwartek (24 maja) w ramach międzynarodowych naukowo-szkoleniowych transmisji internetowych lekarzom na całym świecie.

Poznań: dwie operacje transmitowane w internecie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Transmisje były częścią międzynarodowej sesji internetowej (7th Global Otology-Neurotology Live Surgical Broadcast) organizowanej przez Live International Otolaryngology Network Foundation i koordynowanej przez Uniwersytet Medyczny w Utrechcie (Holandia).

Od godziny 9 do 15 pokazano 32 operacje przeprowadzone w 18 ośrodkach medycznych na świecie.

- Transmisje te mają służyć pomocą lekarzom, zwłaszcza w krajach rozwijających się, takich jak Indie, Chiny czy Pakistan, gdzie takie pokazy organizowane są w kinach. W ub. r. transmisje obejrzało 50 tys. zarejestrowanych lekarzy - powiedział PAP szef Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Witold Szyfter.

Poznańscy lekarze, dla potrzeb sesji transmitowanej w sieci, przeprowadzili operację wszczepienia do ucha hybrydowego implantu ślimakowego oraz operację leczącą otosklerozę, podczas której zniszczone strzemiączko w uchu zastępowane jest protezą.

- W operacjach wszczepiania hybrydowych implantów ślimakowych jesteśmy drugim po Hanowerze ośrodkiem na świecie pod względem liczby zoperowanych pacjentów - powiedział PAP prof. Szyfter

Każda transmitowana operacja była komentowana na bieżąco przez lekarza wykonującego i omawiana przez naukowców z Anglii, którzy obserwowali ją w studiu i zadawali prowadzącym operacje pytania przesyłane do nich od lekarzy z całego świata.

Po zakończeniu wszystkich transmisji odbywa się wideokonferencja z lekarzami prowadzącymi, którzy podsumowują swoją pracę. Poznańska Klinika od 2009 r. przeprowadziła już osiem Sesji Chirurgii Live. Lekarze współpracują przy realizowaniu transmisji z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym PCSS.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum