Poznań: doktorat honoris causa od lekarzy dla biologa i dyplomaty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2013 14:14

Prof. Marek Konarzewski z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, specjalista w dziedzinie ekologii ewolucyjnej, został w poniedziałek, 2 grudnia doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Poznań: doktorat honoris causa od lekarzy dla biologa i dyplomaty

Tytuł został przyznany profesorowi za "wybitne osiągnięcia w zakresie ekologii ewolucyjnej i dyplomacji naukowo-technologicznej jako nowego paradygmatu polityki międzynarodowej, gdzie istotą współpracy stają się wartości, a nie wyłącznie interesy". 

W laudacji prof. Grzegorz Oszkinis z Uniwersytetu Medycznego zwrócił uwagę na osiągnięcia naukowe prof. Konarzewskiego, których zasadniczą częścią są "prace poświęcone testowaniu hipotez związanych z ewolucją podstawowego tempa metabolizmu (BMR), będącego najważniejszą miarą wydatków energetycznych zwierząt w kontekście fizjologiczny, genetycznym, ewolucyjnym i ekologicznym". 

Poznańska uczelnia doceniła również działania na rzecz dyplomacji naukowej. Od 2008 roku prof. Konarzewski był radcą-ministrem ds. nauki i technologii w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. - Dzięki ogromnemu zaangażowaniu (...) z zakresu współpracy akademickiej z USA stało się możliwe otrzymanie amerykańskiej akredytacji polskich uczelni medycznych" - powiedział prof. Oszkinis. 

Prof. Marek Konarzewski urodził się 18 czerwca 1961 roku w Białymstoku. Dyplom magistra otrzymał w 1985 roku w Instytucie Biologii Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W 1990 roku zdobył tytuł doktora nauk medycznych, a w 2004 roku został profesorem. 

Od 1985 roku związany jest z filią Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W 2005 roku został kierownikiem zespołu ekofizjologii i ekologii behawioralnej Instytutu Badania Ssaków PAN w Białymstoku, a w latach 2008-2013 był radcą-ministrem ds. nauki i technologii w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. 

Prof. Konarzewski jest dziewiątą osobą, która otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum