PAP/Rynek Zdrowia | 16-03-2015 08:54

Poznań: 7. Tydzień Mózgu z naukowcami PAN

W Poznaniu rozpoczyna się (16 marca) 7. Tydzień Mózgu. Naukowcy zdradzą m.in.  najnowsze metody leczenia chorób mózgu.

Tydzień Mózgu przygotowała Polska Akademia Nauk w Poznaniu. Poruszane będą m.in. tematy wpływu środowiska i substancji szkodliwych na funkcjonowanie mózgu. Uczestnicy dowiedzą się jak unikać zagrożenia ze strony pestycydów i substancji szkodliwych. Zaprezentowany zostanie również "jadłospis" dla neuronów.

- Nasz mózg zużywa 80 proc. energii, którą dostarczamy organizmowi. Bez mózgu nie można przecież żyć, więc warto wiedzieć czym go karmić - powiedziała Mariola Osiak z poznańskiego oddziału PAN.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się więcej na temat chorób mózgu, w tym choroby Alzheimera. Omówione zostaną metody leczenia oraz symulatory i nanotechnologie, które powstrzymują niektóre objawy chorobowe, pomagają w ich wykrywaniu i leczeniu. Wykładowcy spojrzą również naukowym okiem na młodość.

- Od wieków ludzie zastanawiają się, co zrobić, aby się nie starzeć i zachować młodość. Z tego powodu ćwiczymy, używamy różnych kremów, a naukowcy szukają genu młodości, który powstrzyma starzenie - na tym polu są już pewne osiągnięcia - dodała Osiak.

Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym oraz o jego funkcjonowaniu. Zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych, w Polsce odbywa się od kilkunastu lat. Poza Poznaniem wykłady i prezentacje będą się odbywały także m.in. w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Szczecinie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Lublinie.

- Zainteresowanie tą tematyką jest bardzo duże. Od jakiegoś czasu prowadzimy również transmisję wybranych wykładów w internecie. W późniejszych dniach znajdą się one także na stronie internetowej PAN w Poznaniu i można będzie do nich wrócić - poinformowała Osiak.

PAN przygotowała dziewięć wykładów, w których będzie mogło uczestniczyć kilkaset osób. Prelegenci zostali wybrani pod kątem najciekawszych i najświeższych badań dotyczących mózgu.