Powstanie nowy kierunek studiów medycznych. Jedyny taki w Polsce

Autor: oprac. MP • Źródło: Radio Szczecin/wszczecinie.pl30 listopada 2022 13:40

Od przyszłego roku akademickiego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym powstanie nowy kierunek - jak podkreśla uczelnia, pierwszy taki w Polsce - ratownictwo medyczne i morskie.

Powstanie nowy kierunek studiów medycznych. Jedyny taki w Polsce
Pomorskim Uniwersytet Medyczny w Szczecinie uruchomi nowy kierunek dla ratowników Fot. Shutterstock
  • Od 1 października 2023 roku na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym wystartuje nowy kierunek studiów - ratownictwo medyczne i morskie
  • Uczelnia uruchomi nabór na 36 miejsc dla kandydatów, którzy będą musieli przejść egzamin sprawnościowy
  • Wymogiem dla studentów na nowym kierunku będzie również umiejętność pływania

Ratownictwo medyczne i morskie. Pomorski Uniwersytet Medyczny

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, z powodu braku kandydatów, trzy lata temu wstrzymał nabory na kierunek ratownictwo medyczne. W przyszłym roku akademickim uczelnia ponowie je uruchomi, ale już na nową specjalizację.

Jak podkreślają władze PUM, będzie to pierwszy taki w Polsce - ratownictwo medyczne i morskie.

- Doszliśmy do wniosku, że utworzymy kierunek, który będzie łączył w sobie dwa kierunki studiów. Województwo zachodniopomorskie ma swoją specyfikę; szeroki pas nadmorski, gazoport - mówi w rozmowie z Radiem Szczecin dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Beata Karakiewicz.

Od 1 października 2023 roku uruchomionych zostanie 36 miejsc. Uczelnia podkreśla, że studia mają "wykształcić praktyczne automatyzmy do ratowania na lądzie i morzu", stąd wymogiem dla kandydatów będzie umiejętność pływania, a także pozytywne zaliczenie egzaminu sprawnościowego.

Uczelnia współpracować będzie ze strażą pożarną, która udostępni swoje centra treningowe, a także z Politechniką Morską, gdzie studenci będą mogli skorzystać z symulatorów morskich.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum