Powstanie Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie, ale nie tylko tam

Autor: PAP, RZ/ Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2015 10:53

Jak podawaliśmy, w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie powstanie Centrum Symulacji Medycznej. Podobne obiekty mają działać w każdej uczelni kształcącej lekarzy. To konieczność.

Powstanie Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie, ale nie tylko tam
W Centrum Symulacji Medycznej praktyczne umiejętności będą zdobywać studenci piątego i szóstego roku studiów medycznych. Fot. archiwum

W Centrum Symulacji Medycznej praktyczne umiejętności będą zdobywać studenci piątego i szóstego roku studiów medycznych.

Powstawanie takich centrów jest konieczne, gdyż studenci szóstego roku studiów lekarskich będą w nich odbywali praktyki. Takie rozwiązanie przyjęto wraz z włączeniem stażu do programu ostatniego roku studiów na kierunku lekarskim.

Studenci będą mieli możliwość przećwiczenia na fantomach i symulatorach sytuacji, z którymi spotkają się później, jako lekarze czy ratownicy w karetkach pogotowia i na salach operacyjnych. Nauczą się posługiwać nowoczesną aparaturą - poinformował rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Włodzimierz Matysiak.

- Nauka studentów medycyny na fantomach jest zgodna z tendencjami na świecie. Tak się postępuje na uczelniach w Europie Zachodniej i USA. Trenażery będą wykorzystywane do opanowania poszczególnych procedur, takich jak na przykład wkłucia dożylne, intubacje czy badanie pacjentów - dodał Matysiak.

W nowym budynku powstanie m.in. symulator ambulansu, sale do intensywnej terapii, sale operacyjne, pracownie symulacji położniczych, pediatrycznych i pielęgniarskich, prosektorium. Jedno z pomieszczeń przystosowane zostanie do ćwiczenia akcji ratunkowych w sytuacjach odzwierciedlających wypadki drogowe. Będzie też sala konferencyjna na ponad 300 miejsc.

W warunkach zbliżonych do realnych zabiegów studenci będą zdawać egzaminy z umiejętności klinicznych.

W październiku 2011 roku studenci kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego rozpoczęli studia medyczne według nowej podstawy programowej. W efekcie tych zmian uczelnie medyczne muszą mieć przygotowane zaplecze szkoleniowe dla pierwszego rocznika lekarsko-dentystycznego rozpoczynającego zaawansowane szkolenia praktyczne już na przełomie lat 2015/2016, a rok później dla studentów kierunku lekarskiego.

Wcześniej Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia mówił portalowi rynekzdrowia.pl, że „prace nad tworzeniem centrów symulacji są w obszarze szczególnej uwagi resortu zdrowia”, właśnie ze względu na zmiany legislacyjne związane z wdrażaniem praktycznego nauczania zawodu.

- W latach 2012 i 2013 MZ przekazało, na wniosek poszczególnych uczelni medycznych, środki służące dofinansowaniu prac projektowo-dokumentacyjnych dotyczących utworzenia Centrów Symulacji Medycznych - informuje Bąk.

Wyjaśniał, że w perspektywie finansowej 2014-2020 uczelnie medyczne będą mogły otrzymać dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, z przeznaczeniem na wsparcie funkcjonowania Centrów Symulacji Medycznych.

Wstępnie zaplanowane jest udzielenie wsparcia dla 12 publicznych uczelni medycznych na realizację uczelnianych programów rozwojowych obejmujących model praktycznego kształcenia przeddyplomowego na kierunkach medycznych.

Czytaj też. Z uczelni do zawodu: oby nie zabrakło pieniędzy na centra symulacji medycznej

W Lublinie centrum stanie przy ul. Chodźki, w kampusie Uniwersytetu Medycznego, w miejscu dawnej stołówki uczelnianej, obok największego lubelskiej lecznicy, Szpitala Klinicznego nr 4. Wykonawcą będzie spółka Skanska, z którą uczelnia podpisała już umowę.

Budynek będzie miał sześć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, o łącznej powierzchni użytkowej 3,7 tys. mkw. Jego koszt wyniesie 27,3 mln zł.

- Uczelnia zaangażowała w budowę środki własne, ale dokłada starań, aby uzyskać dofinansowanie zewnętrzne - zaznaczył rzecznik uczelni.

Budowa ma rozpocząć się jeszcze w lipcu, a jej zakończenie przewidziano na koniec 2017 r. "Budowa nie zakłóci funkcjonowania szpitala. Przeorganizujemy ruch w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom szpitala niezakłóconą komunikację przez cały czas trwania budowy" - zapewnił menedżer projektu Bartosz Blok, ze spółki Skanska.

Obiekt będzie kosztował ponad 27 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum