Powstał przewodnik o kulturowych uwarunkowaniach opieki nad pacjentem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2020 10:45

Szpitalna dieta dla muzułmanina albo opieka położnicza nad kobietą pochodzenia żydowskiego - to tematy nowego, wydanego przez poznański Uniwersytet Medyczny podręcznika dla personelu medycznego.

Fot. Paweł Pawłowski (zdjęcie ilustracyjne)

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu we współpracy z poznańskim magistratem wydał poradnik zatytułowany "Kulturowe uwarunkowania opieki nad pacjentem". Publikacja w formie kółkowego zeszytu jest adresowana do lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów i wszystkich przedstawicieli zawodów, które mają kontakt z pacjentami.

Jak powiedział na konferencji prasowej prof. Michał Musielak, prorektor ds. promocji i współpracy z regionem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wydany właśnie podręcznik jest jedną z pierwszych takich publikacji w Polsce. Powstał w efekcie dyskusji jaka miała miejsce pięć lat temu na konferencji "Cztery Kultury, Cztery Religie" o potrzebach w kontekście pacjentów z różnych stron świata.

Zdaniem Youssefa Chadida, poznańskiego imama, który brał udział w tworzeniu przewodnika o leczeniu pacjentów z innego kręgu kulturowego, cieszy fakt, że coś zaczyna się zmieniać w tym zakresie. Dla muzułmanina pobyt w szpitalu może być trudny. Nie je mięsa wieprzowego, modli się pięć razy dziennie... To ważne, gdy personel wie o takich zwyczajach.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum