×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Powstaje nowoczesna proteza dłoni dla dzieci. To projekt zespołu z Politechniki Warszawskiej

Autor: PAP • Źródło: PAP17 października 2021 11:29

Specjaliści z Politechniki Warszawskiej opracowują modułową protezę dłoni, która mogłaby być stosowana u dzieci. Wyróżnia ją możliwość rozbudowy, kiedy dziecko rośnie.

Powstaje nowoczesna proteza dłoni dla dzieci. To projekt zespołu z Politechniki Warszawskiej
Obecnie zespół PW pracuje nad protezą kciuka. - To jeden z najbardziej zaawansowanych palców - mówi ekspert. Fot. Shutterstock
  • Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad uniwersalną i tanią protezą dłoni dla dzieci
  • Elementy protezy byłyby wymienne i mogły „rosnąć” wraz z użytkownikiem
  • Prace rozpoczęto od kciuka, który jest jednym z najbardziej zaawansowanych palców, jeżeli chodzi o protezę dłoni

Proteza dostosowana do potrzeb dziecka

Każdego roku na świecie ok. 185 tys. osób poddawanych jest amputacji. Szacuje się, że do 2050 r. ta liczba podwoi się. Z analiz Eweliny Drelich, absolwentki studiów inżynierskich na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej (PW) wynikało, że dzieci dostają na początku tylko protezy estetyczne, które zapewniają im jedynie podstawowe chwyty.

- Są one bardzo małe i dlatego trudno jest dostosować wielkość bardziej zaawansowanej protezy do dziecka, aby była odpowiednio lekka i wszystko dobrze działało - tłumaczy Ewelina Drelich, obecnie studentka Wydziału Elektroniki i Technik PW, cytowana na stronach internetowych Politechniki Warszawskiej (PW). Dlatego chciała ona stworzyć protezę dla dzieci, która jest w możliwie największym stopniu funkcjonalna, a cały mechanizm byłby zamknięty w dłoni. - Większość protez jest przeznaczona dla osób, które mają amputację dużo wyżej, czyli z wyłuszczeniem w stanie łokciowym lub przed nim. Mechanizm jest zawarty głównie w części przedramiennej - zauważa Drelich.

Wymienne części protezy sprawią, że posłuży dłużej

Pomysłodawczyni prac nad protezą dłoni chce umożliwić zakup takiej protezy jak największemu gronu odbiorców - stąd pomysł, by była ona modułowa. - Wiadomo, że dziecko rośnie, więc jego proteza potrzebuje przebudowy. Aby nie kupować nowej, można wymieniać tylko te najważniejsze części - modułowe, szkieletowe. Cały mechanizm, który będzie zużywał się dużo wolniej, pozostanie ten sam, co zmniejszy koszty protezy - wyjaśniła Drelich.

Obecnie zespół PW pracuje nad protezą kciuka. - To jeden z najbardziej zaawansowanych palców, jeżeli chodzi o protezę dłoni i wymaga najwięcej pracy - mówi dr inż. Witold Rządkowski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, kierownik projektu, cytowany na stronach uczelni. - To palec, którego tak naprawdę nie da się zastąpić. Bez każdego z pozostałych da się funkcjonować właściwie w niezmieniony sposób, a bez kciuka nie.

Jak informuje PW, "zmieniona została koncepcja ruchu", gdyż na początku sprężyny w przegubach miały zapewniać zamknięcie się dłoni". Teraz to silniczki będą naciągać dłoń, a sprężyny będą ją prostować. Pozwoli to zachować większą antropomorficzność dłoni.

- Obecny kształt powstał na podstawie zdjęć rentgenowskich i został odwzorowany w programie komputerowym SolidWorks, a następnie przeskalowany, żeby jak najbardziej przypominał kształt ludzkiego kciuka i aby zapewnić jak najlepsze doznania osobie, która miałaby takiego kciuka używać - mówi Ewelina Drelich.

W ramach pracy inżynierskiej studentki powstał wyjściowy model komputerowy dłoni. Teraz zespół pracuje nad projektem rzeczywistym - na razie w formie wydruków w technologii FDM (Fused Deposition Modeling) - metodą druku 3D polegająca na nanoszeniu termoplastycznego materiału warstwa po warstwie, a także druku żywicą.

Personalizacja kciuka? Będzie zachowywał się, jak prawdziwy

- Dzięki takim elementom szkieletowym będzie można personalizować kciuk przy zachowaniu całego mechanizmu wewnątrz. Będzie można go przekładać, a kiedy palec będzie rosnąć - wydłużać jedynie poszczególne segmenty - czytamy w informacji na stronach internetowych uczelni.

Naukowcy w projekcie pracują nad jednym palcem i chcą, żeby zachowywał się, miał tą samą kinematykę ruchu jak ludzki kciuk, a także dawał podobne siły uchwytu. - Temat jest bardzo rozwojowy. W przypadku dobrych wyników moglibyśmy się skupić na całej dłoni, zbudować odpowiedni mechanizm i pracować nad jego miniaturyzacją. Później moglibyśmy pomyśleć o testach przez osoby po amputacji - podkreślił dr inż. Witold Rządkowski.

Oprócz inż. Eweliny Drelich i dr. inż. Witolda Rządkowskiego w projekcie uczestniczą: dr hab. inż. Monika Kwacz, prof. uczelni z Wydziału Mechatroniki, dr hab. inż. Jacek Dziurdź, prof. uczelni z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych, dr inż. Michał Kowalik z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz studenci: Jan Tracz i Adam Cisowski.

Projekt "Antropomorficzna proteza dłoni - budowa i badanie funkcjonowania prototypu kciuka" znalazł się w gronie laureatów konkursu na granty badawcze "BIOTECHMED-2: Start" Centrum Badawczego POB Biotechnologia i Inżynieria Biomedyczna.

Podobne prace nad tanim, łatwym do wymiany i dostępnym modelem protezy, wydrukowanym na drukarce 3D, prowadzą studenci AGH w Krakowie.

Czytaj też: Studenci bez dostępu do praktyk w szpitalach. Czarnek: zbadam sprawę 

Wiceszef MZ o kształceniu lekarzy: poluzowanie tylko dla uczelni, które już dziś kształcą medyków

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze