Portugalia: będzie nagroda za pracę o etyce lekarskiej

Autor: KAI/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2010 15:30

Portugalskie Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich ustanowiło Międzynarodową Nagrodę Etyki Lekarskiej i Deontologii im. Papieża Jana XXI.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, celem nagrody będzie popieranie i docenianie badań i działań praktycznych w zakresie etyki i wierności lekarzy ich zasadom moralnym. O to szczególne wyróżnienie będzie się mogło ubiegać najlepsze oryginalne dzieło, napisane lub ogłoszone w okresie między kongresami, odbywają się co 4 lata.

Prace zgłaszane do tego wyróżnienia muszą dotyczyć etyki lekarskiej lub obracać się wokół spraw deontologii oraz zagadnień związanych z tymi działami nauki w szerszym wymiarze, najbardziej dyskutowanych w tym okresie. W odniesieniu do ostatnich wydarzeń, praca mogłaby dotyczyć np. pomocy medycznej dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi na Haiti.

Nagroda nosi imię Jana XXI, który stał na czele Kościoła katolickiego w latach 1276-77 i był jedynym, jak dotychczas, papieżem narodowości portugalskiej. Pochodził z lekarskiej rodziny. Studiował medycynę w Montpellier, wykładał też nauki lekarskie w Sienie.

Pozostawił po sobie wiele prac z zakresu teologii, filozofii i biblistyki, ale i medycyny, zwłaszcza okulistyki i ogólnego leczenia różnych chorób. Z tego względu bywa nazywany ,,Papa Medicus", czyli Papież Lekarz.

Nagroda po raz pierwszy zostanie wręczona na XXIII kongresie Międzynarodowej Federacji Lekarzy Katolickich (FIAMC), który w dniach 6-9 maja w Lourdes nt. ,,Medycyna i wiara".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum