Ponad 13,5 mln zł na studia i badania dla doktorantów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2014 15:49

Ponad 13,5 mln zł zostanie przeznaczonych m.in. na stypendia dla doktorantów z woj. śląskiego, którzy prowadzą studia i badania w obszarach uznanych za kluczowe dla rozwoju regionu. Stypendia otrzymują doktoranci, którzy realizują studia również w obszarach takich, jak m.in. technologie medyczne (ochrony zdrowia).

W ostatniej edycji programu "DoktoRIS" o wsparcie zabiegało 364 doktorantów, z czego stypendia przyznano 110. Najliczniej są w niej reprezentowani doktoranci Politechniki Śląskiej (53), na drugim miejscu plasuje się Uniwersytet Śląski (30). W czwartek (26 czerwca) odbyła się w Katowicach konferencja inaugurująca udział kolejnej grupy doktorantów w programie.

Na realizację badań doktoranci mogą otrzymać do 4,5 tys. zł miesięcznie przez dwa semestry.

Przeznaczyć je mogą m.in. na doposażenie laboratoriów w odczynniki lub zakup niezbędnych materiałów do badań. Program przewiduje również szkolenia związane z wdrożeniami, komercjalizacją badań i zarządzaniem własnością intelektualną czy dotyczące przygotowania do zgłoszeń patentowych.

Barbara Szafir z wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach powiedziała, że program obejmuje doktorantów, którzy prowadzą badania uznane za kluczowe dla woj. śląskiego.

Oprócz badań w zakresie technologii dla ochrony środowiska, stypendia otrzymują doktoranci, którzy realizują studia również w obszarach takich, jak - m.in. technologie medyczne (ochrony zdrowia).

Program "DoktoRIS" jest realizowany od 2011 roku przez samorząd woj. śląskiego w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Dotąd wsparcie otrzymało ok. 220 doktorantów. Ma on służyć wykształceniu wysoko wykwalifikowanych kadr dla gospodarki regionu i tym samym przyczynić się do zwiększenia jego potencjału innowacyjnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum