×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomorskie: pielęgniarki w szkołach będą zachęcały uczniów do wyboru tej profesji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 października 2019 09:56Aktualizacja: 23 października 2019 10:04

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku podpisała we wtorek (22 października)  umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego na przeprowadzenie warsztatów promujących zawód pielęgniarki wśród uczniów.

Pomorskie: pielęgniarki w szkołach będą zachęcały uczniów do wyboru tej profesji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Realizując umowę pielęgniarki i położne będą odwiedzały szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z województwa pomorskiego i przeprowadzą tam łącznie 100 godz. lekcyjnych zajęć. Programem objętych zostało 600 uczniów klas ósmych szkół podstawowych i pierwszych klas szkół średnich. Cała akcja ma kosztować ponad 30 tys. zł, z czego 10 tys. zł pochodzi od samorządu województwa, a resztę kosztów pokryje OIPiP.

Lekcje mają mieć formę warsztatów, podczas których odbędzie się nauka udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Pielęgniarki będą też opowiadały o tym, jak ważny i potrzebny jest zawód, który wykonują, a także zachęcały uczniów, aby w wyborze swojej drogi zawodowej rozważyli wybór tej profesji.

- Pamiętajmy, że nasze społeczeństwo starzeje się, starzeje się również kadra medyczna. Jednocześnie w naszym województwie mamy niedobór pielęgniarek i położnych. Należy zatem działać, aby zachęcać młodzież do zasilenia w przyszłości szeregów pielęgniarek i położnych, uświadamiać młodym ludziom prestiż tych zawodów - powiedziała cytowana w komunikacie członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku Marzena Olszewska-Fryc zaznaczyła, że problem starzenia się dotyczy też pielęgniarek, ponieważ średnia wieku w tym zawodzie wynosi ponad 50 lat.

Jak zauważono w komunikacie pielęgniarek brakuje w całym kraju. W województwie pomorskim według danych na 31 grudnia 2018 r. pracuje 17,28 tys. pielęgniarek i położnych.

PAP - Marcin Szywała

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum