Pomorski Uniwersytet Medyczny uruchamia nowy kierunek i jedyną taką specjalność w Polsce

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP13 grudnia 2022 07:30

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie planuje uruchomić od przyszłego roku akademickiego kierunek ratownictwo medyczne - specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore.

Pomorski Uniwersytet Medyczny uruchamia nowy kierunek i jedyną taką specjalność w Polsce
Na PUM ratownictwo medyczne zostanie uruchomione z unikatową specjalnością. Fot. Shutterstock
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie planuje uruchomić kierunek ratownictwo medyczne - specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore od przyszłego roku akademickiego
  • Będzie to jedyna taka specjalność w Polsce, wychodząca naprzeciw także oczekiwaniom regionu i rozwijającego się sektora energetyki wiatrowej
  • - Nasz absolwent ratownictwa medycznego będzie - poza standardem zawodu ratownika - uzyskiwał kwalifikacje i kompetencje do ratownictwa wodnego, a oprócz tego w sektorze offshore - podkreśliła dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Beata Karakiewicz

Pomorski Uniwersytet Medyczny uruchamia nowy kierunek

- Rozważaliśmy utworzenie unikatowego kierunku, rozszerzającego kompetencje ratowników medycznych, kształconych według standardu, przygotowującego ich do pracy w placówkach leczniczych, w pogotowiu ratunkowym, na SOR-ach czy w oddziałach szpitalnych. Po rozmowach z Politechniką Morską ustaliliśmy, że dodamy do tego specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore - powiedziała w rozmowie z PAP dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Beata Karakiewicz.

Zaznaczyła, że będzie to jedyna taka specjalność w Polsce, wychodząca naprzeciw także oczekiwaniom regionu i rozwijającego się sektora energetyki wiatrowej.

- Przy budowaniu farm wiatrowych na Bałtyku ważne jest też wyszkolenie specjalistycznych kadr - również medycznych - do ratowania życia pracowników tychże farm - wyjaśniła prof. Karakiewicz.

Jak dodała, naukowcy z Politechniki Morskiej zwrócili też uwagę, że ratownicy kończący nowy kierunek będą mogli pracować również na jednostkach pływających.

- Nasz absolwent ratownictwa medycznego będzie - poza standardem zawodu ratownika - uzyskiwał kwalifikacje i kompetencje do ratownictwa wodnego, a oprócz tego w sektorze offshore - mówiła dziekan.

Zaznaczyła, że kierunek będzie działał w ścisłej współpracy z Akademickim Centrum Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego Politechniki Morskiej.

Nowy kierunek na PUM. Wyzwania przed kandydatami na studia

Prof. Karakiewicz wskazała też, że kandydaci na nowy kierunek będą musieli przejść kwalifikacyjny egzamin sprawnościowy i wykazać się umiejętnością pływania. Trzyletnie studia licencjackie będą prowadzone w standardzie kształcenia ratownika medycznego. W związku z wprowadzeniem specjalności w każdym semestrze będzie oferowany praktyczny kurs przygotowany przez Politechnikę Morską.

Dziekan wskazała, że w ostatnich latach na PUM kierunek ratownictwo medyczne nie cieszył się dużym zainteresowaniem; w 2020 roku zdecydowano o jego wygaszeniu.

- Przez ostatnie dwa lata pracowaliśmy nad tym, aby udoskonalić zakres tematyczny kształcenia, wprowadzić coś unikatowego do kierunku i pokazać, że młodzi ludzie mogą pracować również w innych instytucjach. A że offshore jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią, będzie miał zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie ratowania życia na morzu - mówiła prof. Karakiewicz.

W pierwszym roku działania kierunku planowane jest przyjęcie 36 studentów, ale niewykluczone, że w przyszłości ta liczba się powiększy.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze