Polskie uczelnie medyczne zabiegają o zagranicznych studentów

Autor: JJ, Super Express/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2013 12:50

Studiowanie w Polsce jest o wiele tańsze niż na przykład w Stanach Zjednoczonych. Polskie uczelnie, także medyczne liczą, że przyciągną do siebie amerykańską młodzież. Ich oferta zaprezentowana 10 marca w ramach targów edukacyjnych w konsulacie generalnym na nowojorskim Manhattanie spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Polskie uczelnie medyczne zabiegają o zagranicznych studentów

Największe zainteresowanie wzbudzało stanowisko informacyjne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jak zauważył Łukasz Salwarowski, prezes stowarzyszenia Manko, współorganizatora targów, polskie uczelnie oferują bardzo wysoki poziom nauczania. Dodatkowo w Polsce medycyna z wykładowym językiem angielskim kosztuje od 8 do 10 tysięcy dolarów rocznie. To cztery razy mniej niż w USA.

Zagraniczni studenci coraz częściej zapełniają sale wykładowe naszych uniwersytetów medycznych. Dzięki temu uczelnie mogą poprawić swoją kondycję finansową. Próbują się także w ten sposób zabezpieczyć przed skutkami niżu demograficznego. Polskich słuchaczy jest z każdym rokiem coraz mniej. Ze względu na wchodzące na uczelnie "niżowe" roczniki, w ciągu zaledwie dekady liczba rodzimych studentów może zmniejszyć się nawet o jedną trzecią.

Po bardzo wysoko ocenionej prezentacji uczelni w USA, łódzki Uniwersytet Medyczny planuje, we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, udział w podobnym przedsięwzięciu w Arabii Saudyjskiej.

W br. na UM w Łodzi studiuje około 300 studentów zagranicznych, co stanowi około 5 proc. ogólnej liczby studentów - informuje portal rynekzdrowia.pl Joanna Orłowska, rzecznik prasowy łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.

- Proponujemy słuchaczom anglojęzycznym studia w systemie 4- i 6 -letnim, oraz w systemie 5-letnim. W ofercie mamy także biotechnologię oraz studia doktoranckie. Od nowego roku akademickiego chcemy także zaproponować nowy kierunek - pielęgniarstwo - mówi Orłowska.

Najwięcej studentów anglojęzycznych na łódzkim UM pochodzi z Norwegii, USA, Kanady, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Taiwanu i Wielkiej Brytanii.

W ubiegłym roku na polskich uczelniach medycznych studiowało ponad 6 tys. obywateli innych krajów. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że liczba cudzoziemców, którzy chcą w Polsce zdobywać zawód lekarza, systematycznie rośnie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum