Polski etap biotechnologicznego tournée w Centrum Nauki Kopernik

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 17:25

W dniach 28-30 września w Centrum Nauki Kopernik odbywa się polska edycja programu World Biotech Tour (WBT). To międzynarodowa inicjatywa, której celem jest popularyzacja biotechnologii, budowa globalnej sieci naukowców i inspiracja przyszłych pokoleń odkrywców. Program został zainicjowany w 2015 r. przez Association of Science-Technology Centers oraz Biogen Foundation. Koordynatorem polskiej edycji projektu jest Centrum Nauki Kopernik.

Polski etap biotechnologicznego tournée w Centrum Nauki Kopernik
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach programu WBT w 12 centrach naukowo-technologicznych na całym świecie (m.in. Brazylii, Australii, Tajlandii, Kanadzie, Włoszech, Belgii) zorganizowano spotkania naukowe poświęcone problematyce i rozwojowi biotechnologii, podczas których młodzi naukowcy odkrywali zagadnienia biotechnologiczne i dyskutowali nad ich praktycznym zastosowaniem. WBT stanowi unikatową okazję, aby zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się obszarem zaawansowanych technologii i dalszym rozwojem naukowym w przyszłości.

Kluczową inicjatywą projektu jest Program Ambasadorów, którego celem jest zaangażowanie młodych naukowców w tworzenie własnych projektów biotechnologicznych. Autorzy zwycięskich projektów z każdego z 12 krajów świata wezmą udział w Science Centre World Summit w Tokio w dniach 15-17 listopada 2017 r. Polskę reprezentować będzie Maria Rutkowska, zwycięzca krajowej edycji programu.

Program World Biotech Tour został zainicjowany przez Biogen Foundation. Jak wyjaśnia Philip Ebsworth, przedstawiciel Biogen Foundation, Fundacja wspiera dostęp do edukacji naukowej oraz podstawowych usług socjalnych dla dzieci i ich rodzin ze społeczności, gdzie istnieją placówki Biogen.

- Celem Fundacji jest zachęcenie dzieci i młodzieży do odkrycia w sobie pasji do nauki. Dzięki wsparciu różnorodnych inicjatyw edukacyjnych w obszarze nauk ścisłych dokładamy starań, aby edukacja i kariera naukowa były dostępne dla różnych grup społecznych. Rozumiemy bowiem, jak ważne jest inwestowanie w przyszłość młodego pokolenia - mówi Philip Ebsworth.

W jego opinii zatrudnienie w dziedzinach związanych z naukami ścisłymi rośnie i będzie nadal rosło. Jednocześnie uczniowie z niedoinwestowanych społeczności mają zdecydowanie mniejsze szanse na karierę zawodową w tych obszarach i nie są do niej odpowiednio przygotowani.

- Dlatego Fundacja Biogen stara się wyrównać te nierówności, wspierając ekosystem organizacji, który skupia się na uczniach pochodzących z rodzin o niskich dochodach, i pomagając im rozwinąć i podtrzymać zainteresowanie naukami ścisłymi, uzyskać niezbędne umiejętności i pójść na studia z perspektywą wyboru kariery zawodowej w dziedzinie nauk ścisłych - wyjaśnia przedstawiciel Biogen Foundation.

Celem WBT jest pokazanie praktycznych zastosowań biotechnologii w wybranych ośrodkach naukowych na świecie. W ciągu trzech lat ośrodki naukowe przeprowadziły szereg festiwali biotechnologicznych, podczas których uczniowie wraz z rodzinami mogli poznać od strony praktycznej ogromne znaczenie biotechnologii i jej wpływ na życie codzienne.

Program stwarza uczniom i edukatorom z ośrodków naukowych możliwość pełnienia funkcji ambasadorów kształcenia w dziedzinie biotechnologii w społecznościach, z których pochodzą. Inicjatywa odgrywa znaczącą rolę dzięki zaangażowaniu wielu różnych osób w działania i dyskusje na temat kluczowych zagadnień dotyczących biotechnologii.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum