Polska została członkiem Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej

Autor: MNiSW/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2019 12:31

Polska uzyskała członkostwo w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL). Umożliwi to rozwój współpracy z EMBL polskich naukowców oraz doktorantów i pozwoli na tworzenie wspólnych inicjatyw, np. programów doktorskich z uczelniami w naszym kraju - poinformowało w środę (6 lutego) Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Polska została członkiem Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej
Uczestnictwo w EMBL otwiera nowe perspektywy dla polskich naukowców Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

28 stycznia 2019 r. Polska przekazała Rządowi Szwajcarii dokumenty o ratyfikacji umowy ustanawiającej Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej, sporządzonej w Genewie 10 maja 1973 r. Tym samym umowa zaczęła obowiązywać dla Polski jako pełnoprawnego członka EMBL.

Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej (ang. EMBL) jest międzynarodową organizacją badawczą państw europejskich, specjalizującą się w prowadzeniu badań podstawowych w dziedzinie nauk przyrodniczych.

Włącznie z Polską członkami jest 26 państw. Statusem członka perspektywicznego ma Litwa, a dwa kraje pozaeuropejskie (Australia i Argentyna) są państwami stowarzyszonymi. 

Grupy naukowe EMBL publikują rocznie ponad 650 artykułów w recenzowanych czasopismach rocznie (681 w 2016 r.) - podaje MNiSW.

Według resortu nauki członkostwo w organizacji umożliwi rozwój współpracy z EMBL polskich naukowców oraz doktorantów, w tym pozwoli na tworzenie wspólnych programów, np. programów doktorskich z uczelniami w Polsce. 

Szczegółowe informacje o grupach badawczych i możliwościach współpracy oraz partnerstwa z EMBL można znaleźć na stronie: https://www.embl.de/research/index.php, zaś o możliwościach stażów, wizytach studyjnych, programach doktoranckich i post-doktorskich na stronie: https://www.embl.de/training/index.php.

Więcej: gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum