Polska studentka wyróżniona Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2018 10:10

Projekt w postaci Pudełka „Niezapominajka” autorstwa Aldony Reczek-Chachulskiej, studentki II roku pielęgniarstwa na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, otrzymał szwedzką Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii.

Zwyciężczynią konkursu została Aldona Reczek-Chachulska. Polskiej laureatce nagrodę wręczył osobiście Ambasador Szwecji - Stefan Gullgren. Fot. Materiały prasowe

Konkurs został rozstrzygnięty w Polsce już po raz drugi, za jego polską edycję odpowiada Fundacja Medicover.

Nagroda to stypendium ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji, którym zależy na rozwoju umiejętności oraz zdobywaniu doświadczenia w opiece nad osobami starszymi.

- Pudełko ''Niezapominajka'' to narzędzie służące do przechowywania przedmiotów związanych
z przeszłością osób chorujących na demencję oraz mających dla nich wartość sentymentalną. Poprzez zgromadzenie ważnych dla chorego przedmiotów, ma nam pomóc lepiej go poznać. To także próba nawiązania kontaktu z pacjentem, dotarcia do niego, co w przypadku demencji nie jest rzeczą prostą - tłumaczy Aldona Reczek-Chachulska.

- W najcięższych przypadkach osoba chora nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności czy komunikować się z otoczeniem, pozostaje uzależniona od osób trzecich. Opieka nad takim pacjentem wymaga fachowej pomocy, wiedzy i doświadczenia. I tu ważna jest rola pielęgniarek geriatrycznych, które po ukończeniu studiów czy kursów specjalistycznych są profesjonalnie przygotowane do pełnienia roli opiekuna osoby starszej - podkreśla Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

WHO przewiduje, że na świecie łączna liczba osób dotkniętych demencją w 2030 r. wyniesie 75,6 mln, a do roku 2050 może wzrosnąć aż trzykrotnie - do 135,5 mln osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum