Polska badaczka rozpoczyna zmagania w światowym finale konkursu FameLab

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2014 09:42

Światowy finał naukowego konkursu FameLab będzie jedną z największych atrakcji festiwalu nauki w brytyjskim Cheltenham. W konkursie, który rozpoczyna się we wtorek, weźmie udział dr Joanna Bagniewska - zwyciężczyni polskiej edycji FameLab.

Festiwal nauki, który potrwa do niedzieli, to jeden z czterech festiwali, które każdego roku są organizowane w tym brytyjskim uzdrowisku.

Od 2005 r. jedną z głównych atrakcji festiwalu nauki w Cheltenham jest światowy finał konkursu FameLab. Biorą w nim udział naukowcy, którzy w fascynujący sposób, w zaledwie trzy minuty, potrafią opowiedzieć o wybranym zagadnieniu naukowym.

W tym roku Polskę w konkursie będzie reprezentowała dr Joanna Bagniewska - wykładowca ekologii i bioróżnorodności w Nottingham Trent University, która w maju wygrała polską edycję konkursu FameLab.

W swoim zwycięskim wystąpieniu, które zaprezentuje również w Cheltenham, wyjaśniała, w jaki sposób ludzki organizm rozpoznaje, że akurat jest noc i możemy odpocząć. Tłumaczyła, jakie znaczenie w tym procesie odgrywa melatonina, dlaczego chomikom podczas snu kurczą się jądra i czy na śpiących mężczyzn może czyhać podobne zagrożenie.

- W swoim wystąpieniu chciałam powiedzieć m.in., że wyniki badań na zwierzętach niekoniecznie przekładają się na rezultaty u ludzi. Dlatego nie trzeba od razu wpadać w panikę, jeśli usłyszymy o zaskakujących czy niepokojących wynikach badań - wyjaśniała laureatka konkursu po ogłoszeniu wyników.

W światowym finale FameLab zmierzą się reprezentanci 23 krajów. Zwycięzcę tegorocznych finałów FameLab poznamy w czwartek późnym wieczorem.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum