×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polska Federacja Szpitali proponuje zniesienie papierowej karty stażu podyplomowego lekarza

Autor: oprac. KM • Źródło: Polska Federacja Szpitali15 lutego 2023 06:30

Polska Federacja Szpitali zaproponowała zniesienie papierowej karty stażu podyplomowego lekarza oraz lekarza dentysty. Tradycyjne karty miałaby zastąpić dokumentacja elektroniczna.

Polska Federacja Szpitali proponuje zniesienie papierowej karty stażu podyplomowego lekarza
Papierowe karty miałyby zostać zastąpione przez dokumentację elektroniczną. Fot. AdobeStock
  • Polska Federacja Szpitali zaproponowała zniesienie papierowej karty stażu podyplomowego lekarza oraz lekarza dentysty
  • Papierowe karty miałyby zostać zastąpione przez dokumentację elektroniczną
  • - Wizją Polskiej Federacji Szpitali jest zrównoważony system ochrony zdrowia ponad podziałami - podkreśla PFSz

Aplikacja zamiast papierowej dokumentacji?

Polska Federacja Szpitali opublikowała stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia wzoru dokumentu "Karta stażu podyplomowego lekarza" oraz wzoru dokumentu "Karta stażu podyplomowego lekarza dentysty" w ramach konsultacji społecznych ogłoszonych przez Ministerstwo Zdrowia.

- Wnioskujemy o odejście od papierowych kart stażowych na rzecz specjalnej aplikacji na urządzenia przenośne połączonej z centralnym serwerem, umożliwiającej dokumentowanie przebiegu stażu podyplomowego elektronicznie - przekazała Polska Federacja Szpitali.

- Wizją Polskiej Federacji Szpitali jest zrównoważony system ochrony zdrowia ponad podziałami podkreślono w komunikacie na stronie internetowej PFSz.

Konieczność określenia nowych wzorów kart

Zgodnie z projektem rozporządzenia przytoczonego przez Polską Federację Szpitali, w związku z przesunięciem wdrożenia rozwiązań polegających na dokumentowaniu przebiegu staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, konieczne jest określenie nowych wzorów papierowych kart stażu podyplomowego dostosowanych do zmian w programie stażu, który zostanie określony w przepisach wydanych na podstawie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

W projekcie przewidziane jest wydanie rozporządzenia określającego wzory dokumentów "Karta stażu podyplomowego lekarza" oraz "Karta stażu podyplomowego lekarza dentysty". Dokumenty mają obowiązywać w trakcie staży podyplomowych rozpoczynających się w okresie między 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2024 r.

Osobne wzory kart stażu powinny być określone dla staży rozpoczynających się:

  • między 1 stycznia 2023 r. a 28 lutego 2023 r., ponieważ staże te odbywają się na podstawie przepisów dotychczasowych
  • między 1 marca 2023 r. a 31 grudnia 2024 r., gdyż staże te będą odbywać się na podstawie nowych programów stażu, określonych w przepisach wydanych na podstawie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, które będą obowiązywać od 1 marca 2023 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze