Polscy studenci medycyny z Ukrainy chcą kontynuować naukę w Polsce. RPO apeluje do Czarnka

Autor: oprac. KM • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia28 lutego 2022 12:00

Wojna na Ukrainie. Czy polscy studenci medycyny z Tarnopola będą kontynuować naukę w Polsce? Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał pismo w tej sprawie do ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Polscy studenci medycyny z Ukrainy chcą kontynuować naukę w Polsce. RPO apeluje do Czarnka
Przejście graniczne w Przemyślu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Na Ukrainie trwa wojna. Wśród napływających do Polski uchodźców są również studenci kierunków medycznych
  • Polscy obywatele, studenci uniwersytetu medycznego w Tarnopolu, chcą w obliczu wojny kontynuować naukę na polskich uczelniach
  • Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził poparcie dla sprawy i zwrócił się do Ministerstwa Edukacji i Nauki

Polscy studenci medycyny z Ukrainy chcą uczyć się w Polsce

Polscy obywatele, studenci medycyny z Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu, w związku z trwającą na Ukrainie wojną pytają o możliwość kontynuacji studiów w Polsce. Ich inicjatywa zyskała wsparcie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Studenci z Tarnopola napisali w sprawie kontynuacji nauki na polskich uczelniach do RPO. Poprosili o wskazanie możliwości i dodali, że obawiają się o losy dalszej edukacji.

Jak pisze RPO, powołując się na list studentów, "bezpieczne jej ukończenie na terytorium Ukrainy może być w przewidywalnej przyszłości niemożliwe".

MEiN gotowe, by przyjąć studentów

RPO przypomniał zapowiedź ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka o gotowości przyjęcia studentów w celu kontynuacji edukacji w Polsce. Ta deklaracja dała polskim studentom z Tarnopola nadzieję otrzymania pomocy, a sam rzecznik w pełni popiera inicjatywę studentów.

"Taka pomoc nie tylko miałaby istotne znaczenie dla studentów dotychczas kształcących się w Ukrainie. Wpisywałaby się także w szczególną misję uczelni wyższych. Obok najwyższej jakości kształcenia oraz działalności naukowej, powinny one kształtować postawy obywatelskie i uczestniczyć w rozwoju społecznym" - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich.

W związku z zaistniałą sytuacją zastępca RPO Stanisław Trociuk zaapelował do MEiN o pilne podjęcie działań w celu umożliwienia studentom z Tarnopola kontynuacji nauki w Polsce. Działania miałyby odbyć się we współpracy z odpowiednimi uczelniami.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum